Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
Preluare stiri Monitorul de Neamt pe site-ul meu ?
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Parerea voastra conteaza Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
Aris



Data �nscrierii: 05/Feb/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi, 05 Feb 2009 20:56    Titlul subiectului: Preluare stiri Monitorul de Neamt pe site-ul meu ? Rãspunde cu citat (quote)
Buna ziua,

As dori sa stiu daca exista aceasta posibilitate, de a prelua stiri de pe Monitorul de Neamt si de a le posta pe site la mine.

Va multumesc!

Aris
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Feb 2009 4:00    Titlul subiectului: Preluare stiri prin RSS feed Rãspunde cu citat (quote)
Buna ziua,
Da, puteti prelua stirile de pe site-ul Monitorul de Neamt in limita a 100 de cuvinte pentru fiecare articol.
Puteti face asta automat, prin feed-ul RSS, existand programe si scripturi speciale in acest sens.
Ramane obligativitatea precizarii sursei si inserarea unui link catre pagina unde articolul poate fi citit in intregime si optionat autorul articolului.
Ex: http://www.stirilocale.ro/neamt/ziare/Monitorul-De-Neamt_z187.html
Pentru preluarea stirilor prin feed-ul RSS nu este necesar sa cereti acordul redactiei, acesta fiind dat automat cu respectarea acestor conditii.

O zi buna



_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului
Aris



Data �nscrierii: 05/Feb/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Feb 2009 13:32    Titlul subiectului: Re: Preluare stiri prin RSS feed Rãspunde cu citat (quote)
admin a scris:

Ex: http://www.stirilocale.ro/neamt/ziare/Monitorul-De-Neamt_z187.html

Exemplul de mai sus este exact ce imi trebuie!


admin a scris:

Puteti face asta automat, prin feed-ul RSS, existand programe si scripturi speciale in acest sens.

Aici te-as ruga foarte frumos daca ai vrea sa ma ajuti, avand in vedere experienta ta si cunostintele tale in acest domeniu.
Eu folosesc CMS-ul Joomla si sunt incepator. Cum as putea sa integrez acel feed RSS intr-un modul?

As vrea sa am un format asemanator cu cel prezentat in exemplul de mai sus:
- pe prima pagina sa apara titlurile principale impreuna cu o parte din articol (daca se poate);
- cand se face click pe un titlu sa se deschida stirea respectiva intr-o noua pagina (un articol de tip Joomla) in care sa apara acele 100 de cuvinte din stirea preluata, plus linkul aferent catre Monitorul de Neamt unde poate fi citit tot articolul.

S-ar putea face ceva pentru a prelua stirile in 2 coloane diferite: una pt cele generale si alta pt cele sportive?

De asemenea, cred ca acest topic (sper sa se transforme intr-un fel de tutorial pt incepatori ) va fi util si altor persoane care doresc sa preia aceste stiri, aducand in cele din urma si mai multi vizitatori pe monitorulneamt.ro

Cred ca ar trebui sa apara un link pe prima pagina catre o sectiune gen "Preia stirile pe site-ul tau".

Multumesc anticipat!

Cu stima,
Aris
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Feb 2009 16:52    Titlul subiectului: Re: Preluare stiri prin RSS feed Rãspunde cu citat (quote)
Aris a scris:
Eu folosesc CMS-ul Joomla si sunt incepator. Cum as putea sa integrez acel feed RSS intr-un modul?

Imi pare rau dar la capitolul Joomla nu te pot ajuta. Noi folosim un CMS dezvoltat "in house" iar cu Joomla nu m-am prea "jucat". Cred ca totusi un punct de plecare pentru tine ar fi http://extensions.joomla.org/extensions/external-contents/rss-readers

Aris a scris:
S-ar putea face ceva pentru a prelua stirile in 2 coloane diferite: una pt cele generale si alta pt cele sportive?

Deocamdata nu exista un motiv pentru a face asta. Ar presupune creearea de feed-uri diferite iar intentia noastra e aceea de a oferi acces la ultimele stiri atat site-urilor care doresc preluarea stirilor cat si utilizatorilor care folosesc un RSS Reader. In orice caz, daca ai observat, stirile sportive sunt plasate la finalul feed-ului.
_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Parerea voastra conteaza Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.