Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
case pt. tineri in tg. neamt
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Administratie locala Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
akinik17
Vizitator





MesajTrimis: Duminic�, 19 Feb 2006 9:25    Titlul subiectului: case pt. tineri in tg. neamt Rãspunde cu citat (quote)
Buna ziua,
Sunt invidios pe municipalitatea orasului P. Neamt care se implica pt. dezvoltarea orasului si in mod special pentru crearea de locuinte pt. tineri.
Sunt suparat pt. ca in orasul Tg. Neamt nimeni nu face absolut nimic pt. tineri , multi stau cu parintii sau daca isi permit isi inchiriaza cate o garsoniera in speranta zilei de maine ca vor putea face un imprumut in banca , visand ca vor avea propriu camin , propria casa.
De la vis la realitate e cale lunga , si nimeni din orasul Tg. Neamt nu se deranjeaza sa faca ceva pe aceasta cale.
Ar putea sa le ofere macar "o bucatica" de teren unde si-ar putea fiecare familie tanara sa-si ridice propria casa , sau s-ar putea lua legatura cu o institutie care sa sprijine acest demers.
Dar in acest oras nu prea se gaseste pamant pt. astfel de obiective , sunt doar pamanturi pt. cresterea animalelor (in deosebi a vacilor care perinda vara prin tot orasul incat esti nevoit sa faci slalom printre ele , iar daca "te deranjezi" sa faci galagie,te trezesti si cu masina sifonata).
Cred ca e singurul oras din Romania unde am putut sa vad asa ceva , iar strainii care ne viziteaza sau ne tranziteaza orasul , cu siguranta ca s-au amuzat pe tema asta.
Recunosc ca sunt suparat pe acest fapt si pt. ca pe acest imas pe care s-ar putea ridica un cartier de mai marea frumusestea.

Va citesc ziarul D-voastra aproape in fiecare zi , dar va spun sincer ca nu am citit de cativa ani buni , o stire din acest oras , in care sa vad si eu ca edilii sunt interesati si pt, tineri , ca vor sa fie integrati si ei in societate , ca vor sa le creeze locuri de munca si locuinte.
Da de unde , totul e trecator in acest oras , nu degeaba se numeste <targ> .. chiar ca e un targ...e un loc unde se intalnesc oamenii isi vand produsele si pleaca.

Inchei aici, dar tot suparat am ramas , pt. ca altii pot avea astfel de initiative ,de a oferi tinerilor un alt viitor si o alta perspeciva de viata , iar in orasul care traiesc , edilii orasului Tg. Neamt. au cu totul alte ganduri si idei , si se gandesc la tineri doar la recesamantul care se face la inceput de an.

Numai bine si multa bafta tinerilor "pietreni" ..felicitari pt. cei pe care i-ati ales.

ing. N.N.
Sus
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Luni, 20 Feb 2006 11:09    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Foarte supãrat Asa este,din pacate...daca faci prostia sa o iei pe soseaua ce duce spre Pascani,dimineata sau seara,te-ai ars:esti blocat in trafic nu de autovehicule,ci de cirezi de vaci ce vin sau se intorc de la pasune...Singure...Acum cativa ani a fost un accident...si s-a dispus ca fiecare animal sa fie legat si insotit...a tinut vreo 2 saptamani...Apoi...la fel ca inainte... Îngeras Cat despre criza locintelor,o realitate.Dar daca izlazul este o proprietate a orasului,e o idee!daca e in proprietatea cuiva,nu ai ce face! Supãrat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Mar�i, 21 Feb 2006 4:16    Titlul subiectului: Re: case pt. tineri in tg. neamt Rãspunde cu citat (quote)
Citat:
[quote="akinik17"]Buna ziua,
Sunt invidios pe municipalitatea orasului P. Neamt care se implica pt. dezvoltarea orasului si in mod special pentru crearea de locuinte pt. tineri.
Sunt suparat pt. ca in orasul Tg. Neamt nimeni nu face absolut nimic pt. tineri , multi stau cu parintii sau daca isi permit isi inchiriaza cate o garsoniera in speranta zilei de maine ca vor putea face un imprumut in banca , visand ca vor avea propriu camin , propria casa.
De la vis la realitate e cale lunga , si nimeni din orasul Tg. Neamt nu se deranjeaza sa faca ceva pe aceasta cale.


Dar in 2004, can le-a cerut targnemtenilor sa-l realeaga, tovarasul primar Arnautu nu a promis sosele ca la carte si ca va acorda sprijin tinerilor. De curand, a demisionat din partid (asa fac toti sobolanii) pentru ca, vezi bine, pana in 2008 sa-si spele imaginea si, cand va cersi din nou voturile oamenilor, sa poata spune ca el nu a avut nimic cu nastase, Mitrea, DIP si ceilalti infractori din PSD.
E smecher tare tipul si pacat ca-i merge si inca nu s-a prins lumea din dulcele targ al... neamtului.
Sus
vizitator
Vizitator





MesajTrimis: Mar�i, 21 Feb 2006 11:36    Titlul subiectului: Trist.....dar adevarat Rãspunde cu citat (quote)
E clar. Edilii nostri nu au grija tinerilor:( ANL-urile sunt blocate de mult, blocurile construite(insuficiente ca numar raportat la cerere) s-au dat numai la politisti, judecatori, oameni apropiati Primariei Tg Neamt, preoti,angajati ai bancilor,etc.
In Occident statul ajuta tinerii.Ori achizitioneaza un teren mare si il vinde tinerilor in parcele minime (suficiente pentru a-ti face o casa) ,ori il inchiriaza pe termen lung(sa zicem 100 ani) contra unei sume decente ca si chirie. " Lotissement "(lotizare) Este unica solutie.
Toate orasele din Romania, fie ele mici sau mari au un program in care primaria gaseste un teren intravilan, sau macar la limita, unde tinerii isi pot construi case. La Tg Neamt liniste si pace. Cererile de locuinte se tot aduna in birourile Primariei.Maculatura.Nu le ia nimeni in calcul.
As vrea si eu sa vad un reportaj, un interviu, cu D-nul Primar in care sa ne spuna si noua tinerilor care sunt planurile pe termen scurt si mediu legat de locuintele pentru tineri in Tg Neamt. Ceva concret. Cred ca voi ramane cu dorinta.

iulian
Sus
Vizitator






MesajTrimis: Mar�i, 28 Feb 2006 2:57    Titlul subiectului: Re: Trist.....dar adevarat Rãspunde cu citat (quote)
Citat:
vizitator a scris:
E clar. Edilii nostri nu au grija tinerilor:( ANL-urile sunt blocate de mult, blocurile construite(insuficiente ca numar raportat la cerere) s-au dat numai la politisti, judecatori, oameni apropiati Primariei Tg Neamt, preoti,angajati ai bancilor,etc.
Toate orasele din Romania, fie ele mici sau mari au un program in care primaria gaseste un teren intravilan, sau macar la limita, unde tinerii isi pot construi case. La Tg Neamt liniste si pace. Cererile de locuinte se tot aduna in birourile Primariei.Maculatura.Nu le ia nimeni in calcul.
As vrea si eu sa vad un reportaj, un interviu, cu D-nul Primar in care sa ne spuna si noua tinerilor care sunt planurile pe termen scurt si mediu legat de locuintele pentru tineri in Tg Neamt. Ceva concret. Cred ca voi ramane cu dorinta.

iulian


La noi la Targu Neamt se aplica o alta politica: terenurile sunt tinute fie pentru pilosii domnului primar, fie pregatite ca sa pasca oile mai bine...
Sus
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Mar�i, 28 Feb 2006 17:55    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Râzând Ai uitat sa mentionezi si vacile...Bine ca nu prea cresc capre prin zona... Foarte fericit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin



Data �nscrierii: 08/Noi/2005
Mesaje: 22
Loca�ie: Roman, jud. Neamt

MesajTrimis: Miercuri, 01 Mar 2006 10:28    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Ca simpli cetateni dorim, speram si ce e mai grav, dam cu prespunerile in stanga si dreapta... Pai ok, sa spunem ca unul dintre noi ajunge primarul nu stiu care-i localitati, ce planuri aveti? Veti putea gestiona acea localitate intr-atit incat sa nu aveti plangeri, vei putea acoperi toate neajunsurile (avand in vedere si bugetul ce se aloca in fiecare an de la cei "mari")? Plus de asta, cine naiba-i voteaza? Consiliul? Nu, tot noi, oamenii avand ca ultima "mana intinsa" speranta.

Stiti zicala cu groapa sapata altuia.

PS. Ne mai trebuie o Revolutie?
_________________
"Tratamentul uneori este mai nociv decat boala in sine"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
akinik17
Vizitator





MesajTrimis: Miercuri, 01 Mar 2006 15:24    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Catalin , plangeri sunt peste tot , asta e ceva normal , dar fiecare primar care sa "inhamat" la conducerea primariei a fost constient ca se va lovi de aceste probleme. Asa ca daca nu era doritot de astfel de probleme se apuca de prasit sau de altceva, nu sa se aseze la conducere si sa stea cu manile in san.
Normal ar fi sa dea curs la fiecare plangere si doleanta a cetateanului.
Daca nu stii ei au depus si un juramant pe care daca doresti am sa ti-l trimit sa vezi cam ce scrie acolo. Asa ca te rog mult nu le mai tine partea si incearca sa fii mai realist.
Eu eram revoltat, si inca mai sunt, de faptul ca alti primari stiu sa vina cu idei si sa schimbe fata orasului ,aducand noi perspective orasului si noi orizonturi de a trai in acea urbe.
Legat de locuinte ,sunt diverse variante cu atragerea de fonduri de afara si cu asocierea unei banci , astfel incat sa se poate construi si pt. tineri locuinte si noi cartiera . Problema care lipseste (primariei Tg. Neamt) e ,de intocmit astfel de programe(proiecte) si trimise acolo unde trebuie.
Terenuri pt. executat se pot gasi , se pot intocmi propuneri pentru anumite persoane care detin astfel de terenuri , oferindu se altceva la schimb , astfel incat sa se poata construi pe aceste terenuri.
Idei se pot gasi , initiativa lipseste.

Apreciez foarte mult eforturile pe care le depun cei din conducerea primariei P. Neamt , pt. intentiile lor de a face cate ceva pt. tineri, inca odata felicitari.
In Tg. Neamt , ramanem ciobani si mulgem vacile in continuare , si asteptam sa ne ia ozana la vale.
la revedere !
Sus
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Miercuri, 01 Mar 2006 18:40    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Catalin, ,,interesanta" poza... Foarte fericit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin



Data �nscrierii: 08/Noi/2005
Mesaje: 22
Loca�ie: Roman, jud. Neamt

MesajTrimis: Vineri, 03 Mar 2006 11:51    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
akinik17 a scris:
nu sa se aseze la conducere si sa stea cu manile in san.


Ar fi ridicol sa discutam despre acest gen de primari.

akinik17 a scris:
Daca nu stii ei au depus si un juramant pe care daca doresti am sa ti-l trimit sa vezi cam ce scrie acolo.


Nu e necesar, acele documente pot sta la dispozitia oricui.


akinik17 a scris:
Asa ca te rog mult nu le mai tine partea si incearca sa fii mai realist.


Nu stiu cine poate fi mai realist decat cineva ce a votat Partidul Ecologist. Wink

akinik17 a scris:
Eu eram revoltat, si inca mai sunt, de faptul ca alti primari stiu sa vina cu idei si sa schimbe fata orasului ,aducand noi perspective orasului si noi orizonturi de a trai in acea urbe.


Dupa cum spuneam, fiecare consiliul local/primarie are alocata o anumita suma (buget local), si, fiecare primar incearca cu acea bruma de bani sa imparta "si capra, si varza".

akinik17 a scris:
Apreciez foarte mult eforturile pe care le depun cei din conducerea primariei P. Neamt , pt. intentiile lor de a face cate ceva pt. tineri, inca odata felicitari.


No comment!

P.S. Multimiri Petrinela. Nici avatar-ul tau nu e de ignorat Hihi
_________________
"Tratamentul uneori este mai nociv decat boala in sine"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Administratie locala Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.