Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
Fericire, fericire, fericire!
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Unde mergem si unde nu Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
andrei_the_wise



Data �nscrierii: 08/Sep/2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Luni, 08 Sep 2008 9:43    Titlul subiectului: Fericire, fericire, fericire! Rãspunde cu citat (quote)
Am gasit un articol interesant de pe http://www.confidencecamp.ro care vreau sa il impart cu voi.
Din pacate mare parte din oameni considera fericirea, un vis prea indepartat, pe care-l doresc dar pe care, nu cred ca-l pot avea. Si atunci, ce se intampla ? NU il vor avea ! Poate il vor atinge, din cand in cand, dar sa fie permanent a lor, nu se va intampla. Si de ce se intampla asta ? De ce am fost “programati” de catre parinti si ei de catre parintii lor si asa mai departe, ca fericirea se atinge greu, ca nu o meritam, ca daca esti prea fericit nu e bine (ca ti se poate intampla ceva rau), ca fericiti pot fi doar cei care au de toate…etc. ??? Toate acestea vin din vechime si se perpetueaza de generatii si in fiecare generatie, deoarece un om lipsit de speranta poate fi mai usor condus si manipulat.
Multi oameni spun ca ai nevoie de noroc pentru a intalni fericirea. Doar ca “norocul si-l face fiecare” si de fapt “norocul vine la cel care crede in el”.
Totusi fericirea este o stare interioara, ea vine din noi. Nu ne poate fi data si nici luata. Ea vine din interiorul nostru. S-a aflat, se afla si va fi mereu in noi. Sa-i dam voie sa sa ne umple sufletele de bucurie si apoi sa o lasam, sa iasa, sa patrunda in vietile noastre pentru a ne da acea stare de bine de care avem nevoie fiecare.
Un prim pas spre a fi fericiti, il constituie, constientizarea a ceea ce avem. Sa facem un inventar a ceea ce avem si sa ne bucuram de ceea ce ne apartine.
- Sanatatea este o avere, de care nu suntem constienti decat atunci cand o pierdem (cand suntem bolnavi).
- Tineretea este o avere, de care nu suntem constienti decat atunci cand s-a dus.
- Maturitatea si implicit puterea care ti-o da ea, este o avere, de care nu suntem constienti decat atunci cand slabeste.
- Intelepciunea varstei a treia, este o avere, de care, din pacate, multi nu tin cont (nici chiar dintre cei ajunsi la aceasta frumoasa varsta).
- A avea o familie este o avere, de care nu suntem constienti decat in momentul in care cate un membru o paraseste, dintr-un motiv sau altul, sau si mai rau, cand se destrama dintrodata.
- A avea parinti este o avere,…
- A avea copii este o avere,…
- A avea prieteni, este o avere,…
Vezi cat suntem de bogati in anumite momente ale vietii ! Desigur poti sa-mi spui ca toate acestea este normal sa le ai, pentru ca fac parte din viata. Sunt perfect de acord cu tine. Si atunci cand le pierdem, face parte din viata. Ce vreau sa subliniez este faptul ca nu ne bucuram indeajuns de ele atunci cand le avem, tocmai pentru ca ni se pare normal sa le avem si ne suparam foarte tare atunci cand le pierdem si am da oricat sa le mai avem, macar pentru o perioada scurta de timp.
Norman Vincent Peale unul dintre pionierii literaturii motivationale, povestea intr-una din cartile sale, despre intalnirea cu un cunoscut de al sau extrem de suparat si agitat din cauza multiplelor probleme pe care le avea.
- “Te inteleg perfect si sunt alaturi de tine – ii spuse N.V.Peale amicului sau – si te intreb ce doresti de fapt ?”
- “Pai, m-am saturat de atatea probleme, vreau si eu sa fiu linistit, fara nici o problema !”
- “Perfect. Cunosc un loc unde oamenii sunt linistiti si nu au nici o problema. Vrei sa mergem pana acolo ?”
- “Desigur. – Ii raspunse amicul.”
Si l-a dus la cimitir…
In final am sa iti enumar doar trei motive de fericire (tot de la N.V. Peale citire), pe care daca le constientizezi, fiecare dimineata iti va fi mult mai luminoasa si vei incepe ziua mult mai constient de adevarata bogatie pe care o ai:
-“ Faptul ca te-ai trezit de dimineata, este un motiv de fericire…- nu toti au sansa asta !”
- “ Faptul ca poti sa te dai jos din pat, este un motiv de fericire…- nu toti au sansa asta !”
- “ Faptul ca poti sa mananci, este un motiv de fericire…- nu toti au sansa asta !”
Restul vine de la sine, daca iti doresti cu adevarat si actionezi pentru a obtine ceea ce iti doresti !
Am fost recent la un curs de incredere in sine realziat de Mihaela Popa si m-a surprins sa vad anumite aspecte ce nu le constientizam.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Unde mergem si unde nu Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.