Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
Traditii de anul nou !
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Patrimoniu cultural, tradii Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 28 Dec 2006 23:08    Titlul subiectului: Traditii de anul nou ! Rãspunde cu citat (quote)
Si eu am fost cu toate. dar nu ca mi-ar fi placut, ci pt ca era ceva de facut.
Am cintat si la urs adevarat o data.
Nu-si mai au locul si sint prea multe !
Nu cred ca m-as opri din mers sa ma uit !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: Vineri, 29 Dec 2006 5:59    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Da, dar fara aceste obiceiuri nu ar mai fi sarbatoarea... asa cum poate nici Craciunul nu ar fi Craciun fara... Mos Craciun.
Si pusul beculetelor pe casa si pe strazi e tot un obicei, o traditie, mai occidentala ce-i drept, adoptata din ce in ce mai mult pe tot mapamondul.
In preajma noului an, vedeam la stiri, unii au obiceiuri chiar traznite: caratul nevestei in spate, curse cu porcusori si altele.
Capra si Ursul de la noi sunt traditii foarte vechi si foarte frumoase care insa si-au pierdut tot farmecul, din punctul meu de vedere, de cand au devenit o noua sursa de venit pentru tigani, pardon rromi, si un motiv de stress pentru noi toti ceilalti ori de cate ori auzim soneria Nervos
_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Vineri, 29 Dec 2006 14:21    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
admin a scris:
Da, dar fara aceste obiceiuri nu ar mai fi sarbatoarea... asa cum poate nici Craciunul nu ar fi Craciun fara... Mos Craciun.
Si pusul beculetelor pe casa si pe strazi e tot un obicei, o traditie, mai occidentala ce-i drept, adoptata din ce in ce mai mult pe tot mapamondul.
In preajma noului an, vedeam la stiri, unii au obiceiuri chiar traznite: caratul nevestei in spate, curse cu porcusori si altele.
Capra si Ursul de la noi sunt traditii foarte vechi si foarte frumoase care insa si-au pierdut tot farmecul, din punctul meu de vedere, de cand au devenit o noua sursa de venit pentru tigani, pardon rromi, si un motiv de stress pentru noi toti ceilalti ori de cate ori auzim soneria X-(


Sa fie toti sanatosi ! Daca ceva tine pe loc Romania , atunci sint traditiile si obiceiurile gospodaresti.
Sa luam cozonacii. O piine dulce care cere munca enorma, un gust indoielnic, scumpi . Eliberarea din asemenea munci aiurea, te face mai liber sa faci altceva util. Ca a nu fi util este consecinta traditiilor.

Marii sustinatori ai traditiilor nu se duc la serviciu in Itzari,catrintze opinci, bunditza inflorata, cu briu. Se imbraca in haine nemtzesti .
Cit priveste capra si ursul.... Nu stiu daca isi mai au rostul. Flacaii se duceau pe la casele unde erau fete de maritat. Acum fetele sint plecate la turci si poarta blugi.
A trece cu capra pe un bulevard la oras e aiurea, desi s-ar putea sa fie si acolo fete de maritat. Nu a mai ramas decit larma .
Ca se poate trai fara ele .....o dovedeste chiar clasa care a acumulat mai multa cultura. Ca nu am vazut academicieni jucind capra si ursul. Si vine si la ei Anul Nou, nu-i asa ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: S�mb�t�, 30 Dec 2006 1:04    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
traktorist a scris:
Sa luam cozonacii. O piine dulce care cere munca enorma, un gust indoielnic, scumpi . Eliberarea din asemenea munci aiurea, te face mai liber sa faci altceva util. Ca a nu fi util este consecinta traditiilor.
Scumpi? Probalil. Munca enorma? Da, pe vremuri bunica lucra o zi intreaga la cozonci si alte "copturi" cum le spune ea. Acum e 8 lei/kg la supermarket. Cat despre gust, personal nu pot spune ca sunt un mare fan al cozonacilor, dar totusi nici "indoielnici" nu sunt.

traktorist a scris:
Marii sustinatori ai traditiilor nu se duc la serviciu in Itzari,catrintze opinci, bunditza inflorata, cu briu. Se imbraca in haine nemtzesti.
Asta e cat se poate de adevarat, si e normal, tocmai de aceea li se spune traditii si nu "catalogul de toamna-iarna" sau "iarna-primavara". Vremurile se schimba... dar asta nu inseamna ca trebuie sa abandonam definitiv trecutul.

traktorist a scris:
Cit priveste capra si ursul.... Nu stiu daca isi mai au rostul. Flacaii se duceau pe la casele unde erau fete de maritat. Acum fetele sint plecate la turci si poarta blugi.
Initial probabil ca acesta era unul din motive pentru flacaii de atunci, insa acum chiar nu cred ca se mai duce cineva cu capra sau ursu la "agatat" fete. Acum se merge cu BMW-ul Fericit

traktorist a scris:
Ca se poate trai fara ele .....o dovedeste chiar clasa care a acumulat mai multa cultura. Ca nu am vazut academicieni jucind capra si ursul. Si vine si la ei Anul Nou, nu-i asa ?
Nu joaca ursul sau capra, dar cu siguranta se bucura sa le deschida usa si sa-i primeasca in casa pe uratori.

Sarbatori Fericite!
_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Patrimoniu cultural, tradii Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.