Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
traditii romanesti
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Patrimoniu cultural, tradii Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
lili



Data �nscrierii: 03/Noi/2005
Mesaje: 24
Loca�ie: pn

MesajTrimis: Mar�i, 15 Noi 2005 11:46    Titlul subiectului: traditii romanesti Rãspunde cu citat (quote)
traditii romanesti.
avem slava domnului, numai ca pe unii ii tenteaza cele de afara ca sunt de "bonton"!se sarbatoreste acum "hallowen-ul", dar noi nu avem Ovidenia noastra, cand pomenim mortii? este(de exemplu'), duminica, 20 noiembrie.apoi, vin mos andrei si mos nicolae si toate sarbatorile de iarna! cum le sarbatorim si petrecem noi, romanii, mai rar asa ceva! Fericit
_________________
nihil sine Deo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Miercuri, 16 Noi 2005 15:19    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Noi iubim mult sarbatorile Râzând ne place sa le si imprumutam numai sa nu muncim. Wink De aia suntem o tara stralucita!"!!!! Foarte fericit
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Vineri, 30 Dec 2005 19:20    Titlul subiectului: Fabule taiate in jumatate Rãspunde cu citat (quote)
r&c a scris:
Noi iubim mult sarbatorile :lol: ne place sa le si imprumutam numai sa nu muncim. ;) De aia suntem o tara stralucita!"!!!! :D

De la " greierul si furnica " romanii aleg numai partea cu greierul si nu mai ajung sa citeasca sfirsitul fabulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Duminic�, 01 Ian 2006 3:20    Titlul subiectului: Re: traditii romanesti Rãspunde cu citat (quote)
lili a scris:
traditii romanesti.
avem slava domnului, numai ca pe unii ii tenteaza cele de afara :)


Avem o pruna ! Traditiile sint masura celor neadaptati la viata moderna. Cind vezi pe strazile orasului un om cu suman, camasa cusuta de mina, briu sau chimir la mijloc, acela nu este pastrator de traditii si folclor. Acela este un neadaptat.
Si daca esti admirator de traditzii , de ce nu te duci la lucru cu Itzari si camasa inflorata ? De ce umbli in haine nemtzesti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Vineri, 06 Ian 2006 12:42    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Traktoristule!Mai,dar nemultumit mai esti! Foarte supãrat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Ian 2006 15:22    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
petrinela33 a scris:
Traktoristule!Mai,dar nemultumit mai esti! :((



Ba eu sint multumit ciar bine !
Atita doar ca nu sint induiosat prea usor.
Ma intreb si ce are omul asta de vine imbracat ca pe vremea lui Ioan Voda cel Cumplit.
Ceva e rau cu el. Voi va uitati la florile de pe camasa . Uitati-va, dar nu che,ati si pe altii ! Ca nu au ce sa vada !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
lili



Data �nscrierii: 03/Noi/2005
Mesaje: 24
Loca�ie: pn

MesajTrimis: Luni, 09 Ian 2006 12:54    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
tractoristule/tractoristo, stii ce ziceau carcotasii unora care se credeau superiori si in veci nemultumiti: LASA-NE, LASA-NE.... e valbil si pt. tine!
_________________
nihil sine Deo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Mar�i, 10 Ian 2006 1:29    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
lili a scris:
tractoristule/tractoristo, stii ce ziceau carcotasii unora care se credeau superiori si in veci nemultumiti: LASA-NE, LASA-NE.... e valbil si pt. tine!



Si ? Si ce se intimpla ? Ca nu o zic doar asa, pt ca nu au un raspuns ..... Trebuie sa fie ceva mai adinc !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
somebody
Vizitator





MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 13:00    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Traditiile sunt fondul nostru national...ele ne dau personalitate si ne formeaza trecutul.Fara traditii ,noi ca popor,nu am exista!Un popor fara traditii e un popor mort!De unde ti-a venit ideea de inadaptare?Citisei dimineata prin Monitorul si ti s-a lipit termenul de retina?
Ai vazut vreodata cu cata mandrie isi imbraca alte popoare costumele nationale?De-abia acum am inteles de ce!Neadaptare-cum spui tu-un termen literar pe care ti-l propun e ''inadaptare''
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 17:46    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
somebody a scris:
Traditiile sunt fondul nostru national...ele ne dau personalitate si ne formeaza trecutul.Fara traditii ,noi ca popor,nu am exista!Un popor fara traditii e un popor mort!De unde ti-a venit ideea de inadaptare?Citisei dimineata prin Monitorul si ti s-a lipit termenul de retina?
Ai vazut vreodata cu cata mandrie isi imbraca alte popoare costumele nationale?De-abia acum am inteles de ce!Neadaptare-cum spui tu-un termen literar pe care ti-l propun e ''inadaptare''

Domnisoara invatatoare !
Matalutza te duci pe drum cu catrintza si opincutze ? Si despre ce trecut sa vorbesti la o tara care exista de numai 129 ani ?
Cu cita mindrie imbraca alte popoare ( sic ! ) costumele nationale. hahaha! Te joci !? Se vorbeste despre trecut atunci cind nu ai prezent si viitor, ca asa s-a ajuns la istorie sa scrie ca i-am batut pe turci si de cite 2 ori pe an,pe tatari, pe lesi, pe nemtzi. Chinezii au scapat nebatutzi pt ca erau departe. Toate minciunile din cartea de istorie erau doar ca sa te simti tu bine. Ca , pina la urma, independentza am primit-o cadou de la rusi, in urma razboiului ruso-turc.
Si lasa filosofiile astea ieftine , ca poporul fara traditii e popor mort ! Eu nu dau doua parale pe covoare oltenesti, sumane, opinci, caciuli, chimir, pe tzopaiturile calusarilor si nici pe cintatul din frunza ; uite ca nu-s mort deloc !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
somebody
Vizitator





MesajTrimis: Vineri, 20 Ian 2006 12:23    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Flerul dumitale te-a inselat si de data asta:nu sunt invatatoare,dar ma onoreaza!Uite ca eu am mai vazut oameni ca tine,in stare sa nege tot[negativisti si defetisti]care contrazic pe oricine doar de dragul de a contrazice!
''Viitorul si trecutul sunt a lumii doua fete/vede-n capat inceputul cine stie sa le invete//''adica cum ai spune tu:nu avem trecut nu avem viitor! Aplauze
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: S�mb�t�, 21 Ian 2006 17:30    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
somebody a scris:
Flerul dumitale te-a inselat si de data asta:nu sunt invatatoare,dar ma onoreaza!Uite ca eu am mai vazut oameni ca tine,in stare sa nege tot[negativisti si defetisti]care contrazic pe oricine doar de dragul de a contrazice!
''Viitorul si trecutul sunt a lumii doua fete/vede-n capat inceputul cine stie sa le invete//''adica cum ai spune tu:nu avem trecut nu avem viitor! =D>


Si eu am vazut care cred ca jucatul ursului si cintatul din frunza este parte din fiinta romanului. Eu le-am facut pe amindoua. Am jucat ursul si cintam pina raguseam, dar asta pt ca nu era ceva mai bun de facut de Anul Nou si nu ca ma simteam mai roman. De ce nu joc ursul acum ? Ca nu mai beau asa de mult !
imi pare rau ca nu esti invatatoare ! Tare mi-au mai placut.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
Mara



Data �nscrierii: 13/Sep/2007
Mesaje: 1
Loca�ie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Joi, 13 Sep 2007 11:29    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
DUPA UMILA MEA PARERE, ORICE POPOR SAU ETNIE ARE TRADITIILE LUI/EI. CA SA NE NEGAM TRADITIILE, TREBUIE SA FIM CINEVA. SE SPUNEA ODATA... PENTRU A DARAMA CEVA TREBUIE SA FII SIGUR CA AI CEVA DE PUS IN LOC.
ORI NOI, ROMANII, AVEM CAPACITATEA DE A AFIRMA CEVA? IN ESENTA, AVEM TENDINTA DE A FOLOSI ACESTE TRADITII CA SCUZA SAU SUROGAT PENTRU VIDUL ACTUAL DIN INIMILE SI CONSTIINTA NOASTRA. NE REZUMAM DOAR LA CE AU FACUT ALTII INAINTEA NOASTRA CAND AVEM NEVOIE A NE ATESTA " CULTURA SI VITEJIA" SI LA A CRITICA CE AU FACUT ACEIASI INAINTASI, SA ARATAM CA SUNTEM "MAI TARI" SI "MAI DESTEPTI".
EU CRED CA FIECARE DINTRE NOI, INAINTE DE A RIDICA PIATRA, AR TREBUI SA NE UITAM CU ATENTIE SI SA VERIFICAM DACA NU CUMVA DARAMAM VREUN EDIFICIU LA BAZA CARUIA STA ACEA "PIETRICICA"


traktorist a scris:
somebody a scris:
Flerul dumitale te-a inselat si de data asta:nu sunt invatatoare,dar ma onoreaza!Uite ca eu am mai vazut oameni ca tine,in stare sa nege tot[negativisti si defetisti]care contrazic pe oricine doar de dragul de a contrazice!
''Viitorul si trecutul sunt a lumii doua fete/vede-n capat inceputul cine stie sa le invete//''adica cum ai spune tu:nu avem trecut nu avem viitor! Aplauze


Si eu am vazut care cred ca jucatul ursului si cintatul din frunza este parte din fiinta romanului. Eu le-am facut pe amindoua. Am jucat ursul si cintam pina raguseam, dar asta pt ca nu era ceva mai bun de facut de Anul Nou si nu ca ma simteam mai roman. De ce nu joc ursul acum ? Ca nu mai beau asa de mult !
imi pare rau ca nu esti invatatoare ! Tare mi-au mai placut.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Patrimoniu cultural, tradii Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.