Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
Casa de pelerini
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Administratie locala Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
Vizitator






MesajTrimis: Miercuri, 28 Sep 2005 10:06    Titlul subiectului: Casa de pelerini Rãspunde cu citat (quote)
Vad ca numeni nu are curajul sa vorbeasca despre asa ceva,si cred ca si parerile sunt impartite.Nu are biserica destule lacasuri de pelerinaj,inca una?Si de ce intr-un parc national?Pentru ca Sfintiile Lor sa se recreeze cat mai departe de lumea dezlantuita?Nu ma intelegeti gresit,cred in Dumnezeu,dar nu si in preoti/La cate cazuri de oameni ramasi fara case sunt in Neamt,nu ar fi mai bine folositi acesti bani pt.ei?Sau de cate ori a contribuit biserica la consolidarea unei scoli,nu numai cateva carti sau icoane?Sau sa-si foloseasca fondurile pentru aparatura necesara unei sectii la un spital,dispensar...(daca stiti cazuri,as vrea sa le aud).Asta inseamna ajutarea aproapelui,nu?
Sus
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Miercuri, 28 Sep 2005 11:53    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Citat:
Pentru ca Sfintiile Lor sa se recreeze cat mai departe de lumea dezlantuita?Nu ma intelegeti gresit,cred in Dumnezeu,dar nu si in preoti/La cate cazuri de oameni ramasi fara case sunt in Neamt,nu ar fi mai bine folositi acesti bani pt.ei?Sau de cate ori a contribuit biserica la consolidarea unei scoli,nu numai cateva carti sau icoane?Sau sa-si foloseasca fondurile pentru aparatura necesara unei sectii la un spital,dispensar...(daca stiti cazuri,as vrea sa le aud).Asta inseamna ajutarea aproapelui,nu?


D-le ai pus punctul pe I.Sunt de acord cu dumneata.Si eu cred in felul meu in Dumnezeu,dar nu in preoti.Imi face impresia ca vor sa-si continue traditia(sa comande ei,sa aiba ei tot....asa a fost din totdeauna )Personal nu sunt de acord cu ceea ce se intampla -mai ales cu situatia de pe muntele Ceahlau.
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Miercuri, 28 Sep 2005 20:23    Titlul subiectului: Re Rãspunde cu citat (quote)
Pana acum am intalnit doi preoti ce se pot numi cu adevarat asa...stai, nu trei, dar e acelasi lucru:din marea majoritate doar acestia fac cinste numelui. Cred ca institutia ca atare e compromisa. Se bazeaza pe sentimentele oamenilor:si mi-e frica de Dumnezeu,si as vrea sa vad in preoti mesagerii Lui...Sa lase Ceahlaul turistilor!
Sus
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Mar�i, 11 Oct 2005 14:02    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Ce se mai aude in legatura cu subiectul asta?Sau a fost lasat sa moara?!,,Cainii latra...caravana trece..." si inca nu stiu daca au aprobarile necesare sau nu...si in curand toata zona Ceahlaului va fi teren al Bisericii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Mar�i, 11 Oct 2005 15:51    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Bineinteles ca vor avea totul ei!Cine se ia de preoti?Dau si ei(cei care fac anchete) apa la moara,stiind bine cum se va incheia toata "afacerea". Cool
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
vio



Data �nscrierii: 05/Oct/2005
Mesaje: 5

MesajTrimis: Miercuri, 12 Oct 2005 9:23    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Nu am sa inteleg niciodata de ce ne sfiim sa recunoastem ca Biserica Ortodoxa Romana este mai presus de lege. Cind calugarii s-au apucat de "modernizat" chiliile din Ceahlau, se stia foarte bine ca nu vor fi opriti de nimeni. Motiv pentru care sint extrem de curios sa vad pe unde va fi plimbat procesul intentat Mitropoliei si aflat pe rol la Bicaz. Daca nu va avea soarta anchetei impotriva lu' popa Corogeanu de la Tanacu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Miercuri, 12 Oct 2005 11:40    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Citat:
sint extrem de curios sa vad pe unde va fi plimbat procesul intentat Mitropoliei


-ironic vorbind:prin altare Râzând .Crezi ca se va intampla ceva deosebit?Timpul va trece iar noi vom "uita".Asa a fost mereu.
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Duminic�, 01 Ian 2006 6:01    Titlul subiectului: Re: Re Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Pana acum am intalnit doi preoti ce se pot numi cu adevarat asa...stai, nu trei, dar e acelasi lucru:din marea majoritate doar acestia fac cinste numelui. Cred ca institutia ca atare e compromisa. Se bazeaza pe sentimentele oamenilor:si mi-e frica de Dumnezeu,si as vrea sa vad in preoti mesagerii Lui...Sa lase Ceahlaul turistilor!


Ti se pare ! Nici un pamintean nu intelege Legea Universului. Si preotii tai sint la fel de necunoscatori.
Casa Domnului nu este casa domnului atita timp cit oamenii pun lemne in soba, cumparate din contributia enoriasului.
Daca Dumnezeu a facut Universul, oare de ce nu poate incalzi Casa Lui ?
Daca ne luam dupa cele vazute, Dumnezeu cel mare si Drept nu se pricepe deloc la finante. Mereu trebuie sa puna pe popi sa-i striga si sa-i cheltuiasca. Si de ce ar avea Dumnezeu nevoie de recunoasterea Pamintenilor si de banii lor ?
Biserica organizata este Business !
Si , ca business, le dau dreptate sa-si mareasca influientza si averea.
" dumnezeu si sfintul petru
se jucau in Cer cu cercul "
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Administratie locala Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.