Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
traktorist
Du-te la pagina 1, 2  Urm�toare
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Potentialul turistic si promovarea lui Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Ian 2006 4:00    Titlul subiectului: traktorist Rãspunde cu citat (quote)
Lunile din iarna in Romania sint lungi. Te saturi de uitat la zapada in doua cu apa, cizmele puse la uscat si date cu untura de gisca. Fulare, palton izit sau dat la intors. Imi amintesc de pe vremea cind se purta fusta scurta de nu stiu de ce ii mai zicea fusta. Aveau picioarele inghetate, ca sa nu mai vorbesc de celalalte.
Acum se pling de reomatism si birfesc tineretul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
Vizitator






MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Ian 2006 14:25    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Si ce legatura are asta cu tema de mai sus?!...Mai,baiete,dar esti pus rau de tot pe criticat!
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Ian 2006 14:57    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Si ce legatura are asta cu tema de mai sus?!...Mai,baiete,dar esti pus rau de tot pe criticat!



Vremea nu face parte din turism ? Tu credeai ca turistii agricoli vin in Romania si stau la plita sa coaca simburi de bostan ?
Turismul se face cu vreme buna, circiumi si curve.
Daca tu crezi ca se face cu gondoperle, te inseli ! Sau credeai ca turistii au cizme mai bune, fulare mai calduroase si nu le pasa , nu-i asa ? Lungile luni de iarna , uritzenia vremei din jur, fugareste pe oricine.
Si daca tot vorbitzi de turism si va prefaceti ca stitzi ce este, de ce nu incepeti.
Imi aduc aminte de unu mai brunet care tocmai cumparase doua gogoase cu brinza, le rupe in doua si vede ca nu aveau brinza aproape deloc, se intoarce iar la fereastra si zice : " doamna , da' dupa brinza cind sa vin ? ".Asa si voi cu turismu'
" soarele si cu turismu'
intareste organismu' ! "
PS Nu e asa ca va plac laudele ? Sa se duca vestea ca romanii sint mari matematicieni, priceputzi la computere, la turism, la politica, ca sint destepti si poeti . Asa e ! Cind e seceta se vorbeste foarte mult despre ploaie, cind e razboi se vorbeste despre Pace, cind e saracie se vorbeste despre bani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Ian 2006 17:27    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Si ce legatura are asta cu tema de mai sus?!...Mai,baiete,dar esti pus rau de tot pe criticat!


Uite despre ce vorbeam eu.
Poza asta nu seamana cu pozele de la Tg Frumos, bacau, pt neamtz, baia mare, tg Jiu, brasov ?
Turisti traversind strada !
http://www.cronicaromana.ro/flash-bucuresteansedinta-la-cgmb.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
lili



Data �nscrierii: 03/Noi/2005
Mesaje: 24
Loca�ie: pn

MesajTrimis: Luni, 09 Ian 2006 12:41    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
tractoristule/tractoristo, asata pt ca nu stim genul! dar citesc si imi dau seama ca esti total pe langa topicuri; si in acelasi timp plin de frustrari! nu crezi ca ar fi bine sa-ti versi nervii in alta parte?!
_________________
nihil sine Deo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Mar�i, 10 Ian 2006 1:38    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
lili a scris:
tractoristule/tractoristo, asata pt ca nu stim genul! dar citesc si imi dau seama ca esti total pe langa topicuri; si in acelasi timp plin de frustrari! nu crezi ca ar fi bine sa-ti versi nervii in alta parte?!


Si care e apropierea ta de tema ?
Zapada topita si vremea mucegaita pe care sperati sa o vindeti turistilor, cu ce e diferita de cea de la Tg Frumos ? Ca despre asta e vorba in propozitie, tanti !
Eu sint foarte constant si la subiect: P Neamtz nu este orash turistic pe cit pare. LUmea e un pic mai mare deci crezi tu !
P Neamtz NU ARE CLIMA placuta. Clima este prima conditie a turismului uscat ( asa se cheama turismul unde nu ai monumente, obiective mari, dar se simpte omul bine datorita Climei si ambiantei ).
Si daca este turistic, oare de ce nu se incepe odata ?
Acum ai inteles, OEDIPE ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Mar�i, 10 Ian 2006 9:25    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Citat:
P Neamtz NU ARE CLIMA placuta


Gusturile nu se discuta in primul rand!!!
Mie imi place asa cum e si nu l-as schimba pt nimic in lume.Poate ai si tu dreptate dar modul in cate te expui este agresiv si ironic.Nu ne ajuta cu nimic-nu se poate face comversatie in acest fel. Drãcusor
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 12 Ian 2006 5:49    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
r&c a scris:
Citat:
P Neamtz NU ARE CLIMA placuta


Gusturile nu se discuta in primul rand!!!
Mie imi place asa cum e si nu l-as schimba pt nimic in lume.Poate ai si tu dreptate dar modul in cate te expui este agresiv si ironic.Nu ne ajuta cu nimic-nu se poate face comversatie in acest fel. :evil:


Mai copile ! In propozitie este vorba despre POTENTIALUL TURISTIC !
Eu vorbeam de cei care nu vin din cauza climei. Tu zici ca vin, dar nu se vad ( au intrat la film ! ).
A locui intr-un orash turistic nu te face turist cum nu ma face pe mine mitropolit !
Ca nu schimbi orasul , e bine ! Stai acolo fericita cu concubinul tau, dar citeste TEMA, care e scrisa sus " Potentialul turistic si promovarea lui ". Scrie altfel la tine ?
P Neamtz este un oras cu blocuri de aceiasi forma si culoare ca la Vladivostok sau Ulan Bathor . Nu are NIMIC sa ma puna pe mine John Cowboiul sa-mi fac valiza si sa vin acolo. Numeste un singur lucru ! Ca daca ar fi , ar fi bine. Dar nu e decit o iluzie cu turismul si traitul din turism. Te supara adevarul ? Fa o reclamatie la decanat !
Si stai la tema ! Nu mai da lectii de pisicologie , ca am buzunarele pline de maruntzis ca tine !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Joi, 12 Ian 2006 8:51    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Citat:
Nu mai da lectii de pisicologie , ca am buzunarele pline de maruntzis ca tine !
Râzând Râzând Râzând
Ce sa-ti spun!!!Eu nu dau nici un fel de lectie -nu am deviat de la tema si nu te mai da MARE-respecta tinuta acestui forum. Wink

Citat:
Stai acolo fericita cu concubinul tau
in primul rand nu stau aici cu concubinul sunt casatorita;in al II-lea nu trebuie sa-mi spui tu ce trebuie sa fac ok???????
Citat:
traktorist Trimis: Marþi, 10 01 2006 1:38 Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

lili a scris:
tractoristule/tractoristo, asata pt ca nu stim genul! dar citesc si imi dau seama ca esti total pe langa topicuri; si in acelasi timp plin de frustrari! nu crezi ca ar fi bine sa-ti versi nervii in alta parte?!


Si care e apropierea ta de tema ?
Zapada topita si vremea mucegaita pe care sperati sa o vindeti turistilor, cu ce e diferita de cea de la Tg Frumos ? Ca despre asta e vorba in propozitie, tanti !
Eu sint foarte constant si la subiect: P Neamtz nu este orash turistic pe cit pare. LUmea e un pic mai mare deci crezi tu !
P Neamtz NU ARE CLIMA placuta. Clima este prima conditie a turismului uscat ( asa se cheama turismul unde nu ai monumente, obiective mari, dar se simpte omul bine datorita Climei si ambiantei ).
Si daca este turistic, oare de ce nu se incepe odata ?
Acum ai inteles, OEDIPE ?


Inteligentule,DV va refereati la CLIMA nu euuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu,inainte de a face ORICE afirmatie cerceteaza,ok??????? Fericit
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: S�mb�t�, 14 Ian 2006 23:17    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Daca tot clima este un impediment in a promova turismul, vreau si eu sa-mi explice tractoristu cum de se mai duce lumea la Seattle, Londra, Cairo, Alaska si altele de genul asta. Investitiile si publicitatea , astea aduc turisti, nu mai cauta nod in papura!
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Duminic�, 15 Ian 2006 3:41    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Daca tot clima este un impediment in a promova turismul, vreau si eu sa-mi explice tractoristu cum de se mai duce lumea la Seattle, Londra, Cairo, Alaska si altele de genul asta. Investitiile si publicitatea , astea aduc turisti, nu mai cauta nod in papura!


Confunzi marfa cu ambalajul. Turismul la Piatra Neamtz este al strungarilor si frizerilor germani. Romania a fost o atractie pe vremuri, cind erau pretzuri simbolice. Acum nu mai vin , ca e scump ! Mai scump ca oriunde in Iuropa ( lu Peste ! ). Faptul ca nu este atractie turistica , o demonstreaza faptul ca NU ESTE centru turistic. P Neamtz nu are ce arata . Daca tu stii ceva care merita deplasarea dintr-o tara in alta, in singurul tau timp liber, lamureste-ma si pe mine . E un muzeu, un turn cu inclinat, o plaja pe care nu am vazut-o ? Munti inalti si vai adinci ? Ce este ? Gradina zoologica ?
Va spun eu ce este ! Romanii si-au taiat craca de sub picioare distrugind industria, care este SINGURA resursa de a tine un nivel ridicat, si , odata inghitita galusca " Ahaaaaa ! Avem turism si turism agrar ! " Aveti o pruna !
Tarile cu nivel de trai ridicat sint INDUSTRIALE. Ca nu-mi pasa mie cine vine, dar nu pot sa tac cind bateti cimpii cu turism la P Neamtz. Vise cu gondoperle si alte asemenea. Se creaza impresia ca daca ar fi pista de schi pe Cozla si o cabina pe chietricica, gata , traiti din asta.
Poate ca ai dreptate cu clima. Poate baga calorifere in Gondoperla si va fi bine. Sau macar niste resouri. De la resou mai pot aprinde turistii trabucurile .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Duminic�, 15 Ian 2006 4:49    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Daca tot clima este un impediment in a promova turismul, vreau si eu sa-mi explice tractoristu cum de se mai duce lumea la Seattle, Londra, Cairo, Alaska si altele de genul asta. Investitiile si publicitatea , astea aduc turisti, nu mai cauta nod in papura!


Si de ce nu se face .... publicitate ? Cine opreste sa inceapa chiar de miine. Toate revistele si televiziunile ar fi bucurosi sa ia bani pe reclame ( aha ! Costa si astea ! Si parea numai cistig ! ) .
Habar nu ai despre business !
Ca nu e destul ca turistu sa vina ! <Mai trebuie sa-i dai aproape toti banii inapoi pt servicii. Din turism nu poate trai un judetz, o tara. Voi si vedetzi pe cei ce stau in piatra neamt cu portofelele puse la muiat si numarind banii.
Apoi ai pus la socoteala o epidemie ? Un conflict armat sau act terorist ? Embargo economic ? Un rau renume dat de niste criminali ? Sabotori ? Concurenta ? Dezastru ecologic sau poluare ? Un guvern de extrema dreapta la putere ? Este P Neamtz gata sa confrunte crima organizata generata de turism, ca drogurile, prostitutia ?
Business-ul turismului e complicat . De departe pare usor. Balerinele par ca plutesc..... Numai ele stiu cit efort fac sa para usor !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Duminic�, 15 Ian 2006 18:20    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Daca tot clima este un impediment in a promova turismul, vreau si eu sa-mi explice tractoristu cum de se mai duce lumea la Seattle, Londra, Cairo, Alaska si altele de genul asta. Investitiile si publicitatea , astea aduc turisti, nu mai cauta nod in papura!


Am vorbit cu soacra-mea la telefon. I-am spus sa se uite pe geam sa vada daca sint turisti. A zis ca nu stie, ca totzi sint zgribulitzi si merg la fel de ghebosi.
Poate ca s-au urcat totzi pe Chetricica si se uita ei de acolo la soacra-mea !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
Vizitator






MesajTrimis: Miercuri, 18 Ian 2006 21:53    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Stai dom'le usor! Nu ma lua asa repede ca... ametesc, vorba lui Caragiale (aproape).
Dumneata vrei ca banii publici gestionati de primarie si prefectura sa fie investiti in fabrica de bere sau de mobila? Pai asta inseamna intoarcere in timp, ca sa ma exprim politicos.
Vad ca se investeste in iluminatul si transportul public, parcari, piete civilizate, dupa mine e un inceput bun. Turismul este si el o felie din tortul asta si foarte bine ca i se acorda atentie.
Te lauzi ca ai calatorit prin lume; poate ai fost si la Cancun si poate ai luat un tur la Chichen Itza. V-ati oprit in satul ala in mijlocul junglei, unde amaritii traiesc in cocioabe de paie si isi usuca rufele printre liane? Ei bine, au fost in stare sa infiinteze un punct turistic unde se comercializeaza produse autohtone si unde ai sansa sa vezi obiceiurile lor traditionale. Nu crezi ca e un lucru bun? Si asta numai ca sa dau un exemplu.
Asa ca nu inteleg inversunarea asta impotriva turismului in Piatra Neamt. Nu are nimeni pretentia ca acolo o sa-si petreaca vacantele miliardarii planetei, dar si numai un camping civilizat chiar pentru romani ar fi un mare pas inainte.
Dar nici nu are rost sa intru in polemica daca esti asa incapatinat si pesimist.
Sus
Vizitator






MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 0:35    Titlul subiectului: pentru traktorist Rãspunde cu citat (quote)
Ia uite ce parere are marele regizor Coppola despre Piatra Neamt, unde filmeaza pe un ger cumplit:

Se pare ca celebrul regizor a fost impresionat de cadrul natural care inconjoara micul oras moldav. Cel putin asa reiese din discutia purtata intr-o pauza de filmare cu un actor de la Teatrul Tineretului Piatra Neamt, figurant in film. „Where is Mountain Ceahlau?” (Unde-i Muntele Ceahlau?), s-a interesat Coppola. Aratand cu mana spre Bicaz, pietreanul i-a spus ca intr-acolo este. El i-a mai explicat ca, din pozitia in care se aflau, in fata se vede culmea impadurita Cernegura, la stanga Pietricica, iar in spate Cozla. „It’s beautyful. So beautyful”, a exclamat regizorul incantat de peisaj.
Sus
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Potentialul turistic si promovarea lui Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Du-te la pagina 1, 2  Urm�toare

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.