Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
cafeaua
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Ce pãpãm mâine? Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 9:24    Titlul subiectului: cafeaua Rãspunde cu citat (quote)
Am simtit nevoia de a crea alt topik(dupa ce tractoristul incepuse sa ne explice cum e treaba cu cafeaua).


Acest arbust creste la altitudini care se situeaza intre 200 si 1200 m. Arborele de cafea se cultiva totusi si in zonele mai inalte (2000 m), cafeaua recoltata aici fiind denumita "High Grown" (cafea de altitudine), a carei calitate este foarte buna, cu aroma puternica si extrem de apreciata de cultivatori.
Arborele de cafea din specia Arabica poate atinge la varsta de 6 ani o inaltime de circa 5 - 6 m, iar cel din specia Robusta ajunge pana la 10 - 15 m inaltime.

Florile sunt albe, cresc sub forma de ciorchine si emana un miros puternic, asemanator celui de iasomie sau de portocal,

Ca aspect exterior, fructele de cafea se aseamana cu ciresele isi schimba culoarea de la verde la rosu-purpuriu, in functie de stadiul de dezvoltare a fructului.


tipuri de cafea

Cafeaua arabica, originara din Africa, mai precis din Abisinia, este cea mai apreciata si mai raspandita specie de cafea. Se cultiva mai ales in America Latina, dar si in Africa, de fapt ea este cea mai cultivata specie si este deosebit de pretuita pentru ciresele sale de calitate superioara, de forma alungita si culoare verzuie - albastruie.

Cafeaua robusta, originara din bazinul Congo, creste mai rapid si este mult rezistenta acolo unde climatul nu este favorabil cafelei arabice. Se cultiva intens in Africa, India si Indonezia.
Cafeaua robusta, spre deosebire de cafeaua arabica, care este pretentioasa la conditiile climatice, se adapteaza usor climatului sever, este rezistenta la boli si daunatori.
Boabele acestei specii de cafea sunt mici, au o forma neregulata si culoare maroniu - galbuie.
Cafeaua robusta are un gust mai neutru, este mai putin aromata decat arabica si este foarte apreciata in gama de cafea solubila.
Cafeaua liberica, originara din Africa, Liberia, are de asemenea o crestere rapida si o rezistenta buna la boli. Se cultiva exclusiv in campiile subtropicale ale Africii si Americii de Sud, unde umiditatea este foarte mare si temperatura este cuprinsa intre 20 si 25°C.
Boabele sunt adesea deformate, de dimensiune medie si culoare de la bruna la galbena. Calitatea acestei specii de cafea este mediocra.
Cafeaua Maragogype
Acest arbore de cafea a fost descoperit in vecinatatea orasului Maragogype, statul Bahia din Brazilia. Este un hibrid rezultat prin incrucisarea dintre speciile arabica si liberica, exceptand dimensiunile boabelor, el a pastrat caracterele speciei arabica, randamentul acestui arbust este totusi inferior si cultura sa este extrem de imprastiata (Brazilia, Guatemala, Nicaragua, Mexic, Columbia si chiar Java), la o altitudine variind intre 600 si 1000m. Boabele de cafea ale acestui arbust sunt de calitate superioara si medie, iar culoarea lor este verzuie, in ciuda preferintei unor consumatori, calitatea acestei cafele nu poate depasi calitatea cafelei.
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Vineri, 20 Ian 2006 5:23    Titlul subiectului: Ca volum de export.... Rãspunde cu citat (quote)
Numai petrolul depaseste ca valoare exporturile de cafea.
" ce e neagra si fierbinte
la cocoane dinainte ? "
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: Vineri, 20 Ian 2006 15:13    Titlul subiectului: Re: Ca volum de export.... Rãspunde cu citat (quote)
traktorist a scris:
Numai petrolul depaseste ca valoare exporturile de cafea.

trebuie sa te contrazic, de fapt cei de la Discovery Channel te contrazic. Cafeau este cel comercilizat bun de pe planeta. Am ramas si eu surprins. Au spus-o intr-un flash info intitulat "Brief History"...
_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: S�mb�t�, 21 Ian 2006 8:45    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Ce fel de cafea serviti?

Eu prefer aia americana pe care o prepar la sfarsit de saptamana Fericit ,dar in fiecare zi beau espresso Drãcusor
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: S�mb�t�, 21 Ian 2006 17:24    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
r&c a scris:
Ce fel de cafea serviti?

Eu prefer aia americana pe care o prepar la sfarsit de saptamana :) ,dar in fiecare zi beau espresso :evil:


Cum adica ... servim ? Servus, servi= sclav in latina. Adica tu duci cafeaua la altii. Din ce srii tu, inseamna ca dai la altii cafea americana la sf de saptamina si tu iti faci expresso zilnic.
Ma dau si eu mare cu gramatica .... Nu e de bascalie; din neatentie iese altceva. E cum ai zice repede " o' nchis doi la Primarie ! "
Ceva asemanator....
A plecat o tinara si gingasa desenatoare in concediu. Apoi am primit o vedere care zicea asa :
" salutari si urari de bine intregului colectiv de pe Litoral ".
Deci ea a urat bine si sanatate celor de pe litoral; chelneri, vinzatorii de piersici si inghetata, turistilor imbracati sumar.
Trebuia sa puna doar o virgula dupa " colectiv " si atunci vederea era adresata noua, celor programati in concediu iarna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
Vizitator






MesajTrimis: S�mb�t�, 21 Ian 2006 22:12    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Iti dau dreptate la chestia cu folosirea verbului "a servi", dar nu mai fi asa de critic. In fond, poti sa te servesti pe tine insuti si doar n-o sa spui " eu ma autoservesc cu cafea" Derutat
Din cite stiu eu, nici cafeaua, nici petrolul, ci tequilla este cel mai comercializat produs de pe pamint.
Am o intrebare pentru R&C: cum este cafeaua americana? Eu n-am vazut inca un pachet cu asa ceva, desi traiesc in US. Cea mai gustoasa este cafeaua arabica si apoi depinde de gradul de prajire si evetual arome care se adauga, dar originea si tipul nu pot fi americane. Eventual sud-americane Derutat
Sus
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Duminic�, 22 Ian 2006 18:01    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
ok m-am exprimat gresit -(neatentia Rusinos )
cafea americana=e o expresie pt o cafea la ibric(asa se zice in cercul meu de amici)
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Duminic�, 22 Ian 2006 18:41    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Iti dau dreptate la chestia cu folosirea verbului "a servi", dar nu mai fi asa de critic. In fond, poti sa te servesti pe tine insuti si doar n-o sa spui " eu ma autoservesc cu cafea" :?
Din cite stiu eu, nici cafeaua, nici petrolul, ci tequilla este cel mai comercializat produs de pe pamint.
Am o intrebare pentru R&C: cum este cafeaua americana? Eu n-am vazut inca un pachet cu asa ceva, desi traiesc in US. Cea mai gustoasa este cafeaua arabica si apoi depinde de gradul de prajire si evetual arome care se adauga, dar originea si tipul nu pot fi americane. Eventual sud-americane :?


Cafeaua " americana " este cafeaua fiarta cum o fierbem noi. Deci este un mod de preparare , cum ar fi expresso, latte, americana;-). De aici si numele de Coffer, adica un ibric , can de 11/2 litri, care se punea la foc, mai ales pe jarul de la focul de tabara. Americana este "cooked coffee ", preluata de mexicani si sudamericani care rupeau boabele in risnitzele de porumb. Trebuia fiarta mult pt a scoate din cafea esenta, ca boabele erau doar rupte in 2, 3, 10 bucati. Cuvintul IBRIC este de origine turceasca si inseamna vas de apa. toarta poate fi si ca la oale, dar are indoirea de la buza pt a dirija bine apa cind o versi. Mi-a spus o turcoaca , frumusica foc , chestia asta.
Gusturile sint foarte diferite de la om la om. Complexul de senzori care dau gustul si mirosul sint activati sau nu si in combinatii diferite de la om la om. De asta ai sa vezi parfumuri de care ti-e greatza , in timp ce altzii il gasesc grozav. Pt a nu da gres, ceretzi parerea la cel putin 5 persoane daca un parfum e bun sau nu. Mirosul propriu va poate insela. Cu gustul e mai simplu. Iti place ce izti place si pace !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Duminic�, 22 Ian 2006 19:15    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
r&c a scris:
ok m-am exprimat gresit -(neatentia :> )
cafea americana=e o expresie pt o cafea la ibric(asa se zice in cercul meu de amici)


La un restaurant Chilian, orezul avea un gust straniu. Nu as zice ca mai bun, cit diferit. L a multi le place. Orezul are oricum un gust cam...fara gust. Mi-a zis chelnerul ca fierbe orezul in cafea in loc de apa sau in combinatie de cafea si apa ( ca avea ca un fel de orez express ( hahaha ) si unu cu mai putzina cafea.
Putetzi incerca chiar si pt diversitate. Daca va place, va place, daca nu, nu mai faceti. Incercarea moarte n-are ! (afara de grenade )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
Catalin



Data �nscrierii: 08/Noi/2005
Mesaje: 22
Loca�ie: Roman, jud. Neamt

MesajTrimis: Joi, 16 Mar 2006 12:16    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
exista recolte de cafea pe teritoriul american? si de cand "cafea americana"? cafeaua e a noastra, a europenilor, din vechi-stravechi Wink
_________________
"Tratamentul uneori este mai nociv decat boala in sine"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: Joi, 16 Mar 2006 15:00    Titlul subiectului: hmmm Rãspunde cu citat (quote)
Gresit! Cafeau a fost pentru prima data cultivata in Africa si abia apoi adusa si in Europa
Uite o scurta povestioara http://www.ico.org/coffee_story.asp
_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Ce pãpãm mâine? Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.