|
|
Monitorul de Neamt » Stiri Locale |
5 Iunie 2008 |
|
Cu ei defilãm patru ani
• în 53 de localitãti ale Neamtului primarii au fost alesi din primul tur • 30 de fotolii de primari încã sînt în disputã • Aproape douã treimi din primãriile nemtene si-au gãsit, pentru urmãtorii patru ani, sefii. Din 83 de unitãti administrativ-teritoriale cîte numãrã Neamtul, în 53 au fost alesi primarii, iar în 30 vor fi desemnati în urma turului II al alegerilor locale. Au scãpat de emotiile aferente înscrierii în cursa pentru primãrie 53 de candidati, dintre care 25 membri ai Partidului Social Democrat, 21 ai Partidului Democrat Liberal, 6 ai Partidului National Liberal si unul al Partidului România Mare.
Pe 1 iunie s-au ales primari în:
Piatra Neamt - Gheorghe Stefan (PD-L)
Roznov - Ionel Ciubotaru (PD-L)
Tîrgu Neamt - Decebal Arnãutu (PD-L)
Alexandru cel Bun - Ion Rotaru (PRM)
Bicaz-Chei - Gheorghe Oniga (PSD)
Bodesti - Ioan Macovei (PSD)
Borca - Vasile Aleca (PDL)
Botesti - Angela Boros (PDL)
Bozieni - Doinel Grumezescu (PSD)
Brusturi - Neculai Eugen Vrãjitoru (PDL)
Cîndesti - Vasile Grigoras (PDL)
Cordun - Adrian Diaconu (PSD)
Costisa - Aurel Ciocãnel (PSD)
Dãmuc - Anton Covasan (PDL)
Dobreni - Ion Blejuscã (PDL)
Dochia - Petru Mîndru (PDL)
Doljesti - Gheorghe Cojocaru (PSD)
Dragomiresti - Vasile Panaite (PDL)
Dulcesti - Constantin Foltea (PDL)
Fãurei - Vasile Gherghel (PDL)
Gîdinti - Vasile Bãbutã (PSD)
Gherãiesti - Carol Beresoaie (PDL)
Ghindãoani - Iuliu Savin (PSD)
Girov - Vasile Olaru (PNL)
Gîrcina - Aurora Balan Lazãr (PDL)
Grumãzesti - Constantin Matasã (PNL)
Hangu - Gavril Lupu (PSD)
Horia - Vasile Baciu (PDL)
Ion Creangã - Petricã Prichici (PNL)
Mãrgineni - Ion Surdu (PSD)
Moldoveni - Marcel Ioan Bîrjoveanu (PDL)
Negresti - Ion Iacob (PNL)
Pãstrãveni - Ioan Onisei (PSD)
Piatra Soimului - Neculai Nicorescu (PSD)
Pipirig - Marcel Prunã (PSD)
Rãucesti - Ilie Apostoae (PDL)
Rãzboieni - Sebastian Bogdan Tarãlungã (PNL)
Rediu - Vasile Motfolea (PSD)
Români - Manole Ciobanu (PSD)
Sagna - Gheorghe Iacob (PDL)
Sãbãoani - Valeria Dascãlu (PSD)
Stãnita - Laurentiu Bebi Todireanu (PDL)
Tarcãu - Iulian Gãinã (PSD)
Tasca - Alexandru Drãgan (PDL)
Tazlãu - Constantin Machidon (PSD)
Timisesti - Romicã Groza (PSD)
Trifesti - Vasile Octavian Duminicã (PSD)
Tupilati - Petru Gherghel (PSD)
Tibucani - Ioan Sîrbu (PNL)
Urecheni - Mihai Marcel Tãnãselea (PDL)
Valea Ursului - Viorel Smeria (PSD)
Vãleni - Ionel Stoleru (PSD)
Vînãtori Neamt - Adriana Petrariu (PSD)
Se luptã pentru turul II
Duminicã, 15 iunie, se vor desfãsura alegeri în 28 de comune, în municipiul Roman si în orasul Bicaz.
Vor intra în cursã la Roman:
Laurentiu Dan Leoreanu (PDL) si Dan Ioan Cãrpusor (PSD) - 7.747 - 7.460 voturi obtinute în primul tur
Bicaz: Constantin Catrinoiu (PDL) - Costache Lupu (PNG CD) - 1.125 - 981
Agapia: Vasile Cucos (PDL) - Gavrilã Ilea (PRM) - 1.023 - 381
Bahna: Vasile Cãprioarã (PSD) - Emil Prisecaru (PDL) - 723 - 438
Bãltãtesti: Radu Viorel Ursache (PDL) - Ioan Gheorghe Mihãilã (PNL) - 842 - 656
Bicazu Ardelean: Gheorghe Tepes Greurus (PDL) - Gheorghe Tepes Bobescu (PSD) - 743 - 550
Bîra: Dãnut Petraru (PSD) - Adrian Stirbu (PDL) - 382 - 205
Bîrgãuani: Petricã Schiopu (PSD) - Milu Oprisan (PDL) - 847-287
Boghicea: Eugen Mihai (PSD) - Viorel Gavril (PNL) - 395 - 275
Borlesti: Vasile Iliutã (PDL) - Gheorghe Olteanu (PSD) - 1.360 - 1.251
Ceahlãu: Constantin Schiopu (PSD) - Gheorghitã Schiopu (PDL) - 651 - 349
Crãcãoani: Vasile Andrisoaia (PRM) - Petre Zamfir (PDL) - 704 - 641
Drãgãnesti: Ion Nechifor (PDL) - Petricã Bistriceanu (PNL) - 282 - 168
Dumbrava Rosie: Ioan Grãdinaru (PDL) - Gheorghe Mardare (PNL) - 1.200 - 691
Farcasa: Dorinel Apalaghitei (PDL) - Cristinel Vasile Gheorghiu (independent) - 684 - 397
Grinties - Vasile Alexandroaia (PNL) - Constantin Asãvoae (PDL) - 485 - 339
Icusesti: Leonard Oprea (PDL) - Aneta Toma (PNL) - 869 - 538
Oniceni: Ioan Duminicã (PSD) - Necuali Rotaru (PDL) - 685 - 435
Pîncesti: Constantin Augustin Holmanu (PDL) - Ioan Larion (PSD) - 283 - 231 voturi
Petricani: Alecsandru Irimia (PDL) - Petricã Rotaru Popa (PNL) - 767 - 608
Pîngãrati: Petru Lungu Bordea (PNG CD) - David Gîrbulet (PDL) - 997 - 890
Podoleni: Decebal Albu Radu (PSD) - Neculai Stan (PDL) - 870 -688
Poienari: Vasile Emil Dascãlu (PDL) - Ioan Sfrija (PSD) - 353 - 275
Poiana Teiului: Petru Bîia (PDL) - Grigore Tãnase (PSD) - 923 - 814
Ruginoasa: Nicu Chirilã (PDL) - Gicã Ciobanu (PSD) - 400 - 386
Sãvinesti: Vasile Baghiu (PDL) - Daniel Horciu (PSD) - 829 - 610
Secuieni: Vasile Ivancea (PNL) - Dragomir Samson (PDL) - 564 - 485
Stefan cel Mare: Sorin Ouatu (PDL) - Constantin Timofte (PSD) - 623 - 502
Tãmãseni: Ironim Andrici (PSD) - Ilie Mihoc (PDL) - 1.319 - 861
Zãnesti: Gheorghe Andrei (PDL) - Gheorghe Ciocoiu (PSD) - 1.361 - 632 voturi.
|
|
|
|
|
Comentarii la acest articol: |
Nu exist� nici un comentariu la acest articol |
|
|
|
|
|
|