Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
Saracia este o alegere !
Du-te la pagina 1, 2  Urm�toare
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Probleme sociale Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Luni, 02 Ian 2006 15:14    Titlul subiectului: Saracia este o alegere ! Rãspunde cu citat (quote)
Romanii au ales saracia pt ca e usor de gasit si promovat. Ce e mai usor pe lume decit sa fii sarac si prost ? Nimic !
Revenirea nu se va face devreme, numai si numai , din cauza canibalismului evconomic. S-au vindut capacitatile de productie pe nimic si pretul platit va fi greu. Daca ai 1 miliard de euro dolari datorie, dar ai capacitati de a-l face, cu o conjunctura favorabila a pietii , il potzi face.
M-a surprins un comentariu ca vremea platformelor industriale s-a dus. Se vorbea despre Roman. S-a dus pt ca Romania a inteles gresit industrializarea. Germania are platforme industriale, Japonia are, US are, dar niciuna nu are menageri romani aparuti din fostii sefi de sectie sau pupaze ca Culitza Tarita. La UMARO Roman s-a inceput cu vinzarea masinilor, intre 1/2 si un milion bucata pt salarii. Odata vinduta, luna viitoare nu ai cu ce sa mai faci. Sa faci salariile, mai vinzi una , rezolvi pe moment, dar intri intr-un ciclu din care nu mai potzi iesi chiar daca te destepti intre timp. Masinile au plecat, la un pretz bun pt ei , in Germania , Cehia si Italia. Si functioneaza acolo . De ce nu au functionat in Romania ? Pt ca s-a crezut ca a fi menager e tot una cu a fi sef. Apoi indiferenta a maturat totul.
Alternativele cu turismul si alte nimicuri , nu sint decit iar exemple de nepricepere. Turismul agrar moare odata cu generatia care a trait la tara, Tineretul nu mai este incintat sa stea la stina in concediu, si se duce undeva unde are de toate, invclusiv distractii dinamice. Ma repet si stiu ce spun : daca s-ar face bani cu turismul, Jamaica ar fi cea mai bogata tara din lume. Am fost acolo, a fost minunat !
Bastinasii nu se apropie decit sa faca paturile si sa faca mincare, sa tunda iarba.
De la facut paturi nu ies bani ! Turismul e prea usor de injghebat si concurenta e prea mare.
Piatra Neamt ca oras Turistic ?
Hai sa fim seriosi ! Probabil nu stitzi ce inseamna turism. Ce are Piatra Neamt e bun pt copiii de la tara care vin cu invatatoarea , se duc la muzeu si apoi pierd vremea uitindu-se in vitrina. Cheile bicazului nu sint Grand Canyon, Cheahlaul nu sint alpii sau muntii stincosi, strandul orasului nu e Florida sau Coasta de azur.
Dezvoltarea inseamna INDUSTRIE ! Si Judetzul Neamtz nu are.
Apoi e visul care aduce cele mai multe drame : informatica si computerele. Sperantele sint prea mari. Cirnatzii virtuali nu prea au gust si nici nu-i cumpara nimeni.
Dar ce stiu eu !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
Vizitator






MesajTrimis: Luni, 02 Ian 2006 22:57    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Domnu' traktoristu', nu stiu de ce ai inceput anul nou cu o gura asa mare impotriva initiativei turistice din Piatra Neamt. Daca ai fost intr-adevar in Jamaica si Florida, probabil ai constatat ca se face de multe ori din tintar armasar si prin promotii si pliante fantastice esti invitat in unele locuri de unde pleci mai mult decit dezamagit. Si totusi, milioane se duc si continua sa se duca acolo, fiindca e si o chestie de gust pina la urma.
De ex. Destin: ce e atit de fantastic pe linga apa verde clara si nisipul alb? Nimic!!! Nici n-ai unde sa te ditrezi, nu poti bea o bere pe plaja etc. Si totusi, in sezon cu greu gasesti locuri.
Asa ca mai tai-o cu industria, cind potentialul natural este deja acolo si numai nu vorbeste.
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Mar�i, 03 Ian 2006 0:06    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Domnu' traktoristu', nu stiu de ce ai inceput anul nou cu o gura asa mare impotriva initiativei turistice din Piatra Neamt.

Piatra neamtz nu este orash turistic .
Trebuie sa aiba unu prea putzine pretentii sa considere Piatra Neamt, un oras OARECARE, un nimic intre doua dealuri , sa fie etichetat ca turistic.
E drept ca am pt acest oras si o sila, care e treaba personala, care e aproape de greatza si vad cu un ochi critic orice. Sint, cum se zice, pus pe gasit noduri in papura . Si gasesc ! Si nu pt ca sint baftos. Poate tie-ti place si sa fii sanatos !
Turismul nu se face cu localnici. Localnicii doar matura si golesc scrumierele.
Baftosii mai string prezervative. Turismul nu aduce bani deci la proprietarii la citeva hoteluri . Atit ! Orasul nu are ce cistiga.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Mar�i, 03 Ian 2006 1:21    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
De ex. Destin: ce e atit de fantastic pe linga apa verde clara si nisipul alb? Nimic!!! Nici n-ai unde sa te ditrezi, nu poti bea o bere pe plaja etc. Si totusi, in sezon cu greu gasesti locuri.
Asa ca mai tai-o cu industria, cind potentialul natural este deja acolo si numai nu vorbeste.


Apropos de culori ( apa verde ! )
Apa nu este verde desi pare asa.... E la fel ca si zapada, greu de spus ce culoare are. Stiati ca zapada este o nuantza de albastru si nu e alba ?
Referitor la Plaje, in Salvador exista o plaja unde nisipul este negru ca de pe courul ceaunului. Nisipul negru provine de la roca de origine vulcanica. Cind e soare se incinge ca asfaltul in Sahara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: Mar�i, 03 Ian 2006 2:30    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Apa nu este verde desi pare asa.... E la fel ca si zapada, greu de spus ce culoare are. Stiati ca zapada este o nuantza de albastru si nu e alba ?

Culoarea apei este data de 1. puritatea ei si 2. de unghiul la care razele solare intra in ea (de aceea la ecuator apa e de un albastru superb iar cu cat ne apropiem de poli se inverzeste murdar)
_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului
Vizitator






MesajTrimis: Miercuri, 04 Ian 2006 23:27    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Traktoristului: cum poti sa zici ca turismul nu aduce bani decit proprietarilor de hoteluri? Eu stau in Atlanta si daca nu ai auzit inca, afla ca s-a deschis cel mai mare acvariu din lume la noi si s-au investit citeva bilioane de dolari, printre care sute de milioane donatie de la fostul CEO al Home Depot. Am impresia ca traiesti macar in Canada, daca nu US, asa ca stii despre ce vorbesc. De ce crezi tu ca s-a facut asa o investitie imensa? Si ce hotel ma rog a contribuit la investitia asta? No way, man! You are wrong!
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 05 Ian 2006 2:36    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Traktoristului: cum poti sa zici ca turismul nu aduce bani decit proprietarilor de hoteluri? Eu stau in Atlanta si daca nu ai auzit inca, afla ca s-a deschis cel mai mare acvariu din lume la noi si s-au investit citeva bilioane de dolari, printre care sute de milioane donatie de la fostul CEO al Home Depot. Am impresia ca traiesti macar in Canada, daca nu US, asa ca stii despre ce vorbesc. De ce crezi tu ca s-a facut asa o investitie imensa? Si ce hotel ma rog a contribuit la investitia asta? No way, man! You are wrong!

Asa este si Marele Canyon ! Ce au investit hotelurile ?
Trebuie sa faci o atractie mare de tot. Care ar fi atractia la P Neamtz dupa ce s-au construit 7 gondoperle din care una e cea mai mare Gondoperla din Lume. Te dai de doua ori, de noua ori, si dupa asta ce faci ? Te plimbi prin fata Teatrului Tineretului ? Sau spre Autogara ?
Ca nici la Aquariul de la voi nu ma pot uita mai mult de trei zile, chiar daca da arabi de mincare la rechini.
PS Nu am spus ca hotelul a construit ! Am spus ca Hotelul cistiga. Si nu cel care face paturile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: Joi, 05 Ian 2006 5:11    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
traktorist a scris:
Am spus ca Hotelul cistiga. Si nu cel care face paturile.

Toata lumea are de castigat din turism, chiar si cel care face paturile. Fiecare are bucatica lui de tort, mai mare sau mai mica
_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 05 Ian 2006 6:28    Titlul subiectului: A visa visare ! Rãspunde cu citat (quote)
admin a scris:
traktorist a scris:
Am spus ca Hotelul cistiga. Si nu cel care face paturile.

Toata lumea are de castigat din turism, chiar si cel care face paturile. Fiecare are bucatica lui de tort, mai mare sau mai mica

A visa visare este ieftin. Daca si acum credeti ca romania e ca in poeziile lui Dan Desliu, va inselati amarnic.
Din turism nu se fac bani, pt ca turistul consuma majoritatea banilor. Eu stiu bine ce stiu ! De la facut paturi si golit scrumiere nu se face bani. Micul comert la taraba cu ursuleti pe care scrie " I love P Neamtz " este o culme a realizarilor. Daca eu miine vreau sa-mi petrec o vacantza in Asia sau America de Sud, unde e ceva diferit, ce potzi sa-mi arati tu in p Neamtz afara de dughene si blocuri care seamna leit cu cele din Ulan Bathor sau Vladivostok sa ma razgindesc ?
Da-mi un exemplu cit de mic !
Imi arati Chetrishica ?
Ba mai mult ! Vi se pare ca e si usor !
Majoritatea turismului isi face reclama prin viu grai. Daca 10 lauda un loc, poate cistigi un client. Daca unu injura cind se intoarce, pierzi cel putzi 10 posibili clientzi.
Apoi, de ce nu faceti industrie ? Ca asa fac si nemtzii, si japonezii, si americanii si Italienii , si suedezii. Acum potzi completa " sirul " cu tarile care au bunastare ? Fai sa facem unu cu tari care nu au industrie: rusia, ethiopia, Angola,, nigeria, iugoslavia, , papua. Au turism cit incape. dar nu au totzi la un loc cit unu din ceilalti.
Parca va si vad mergind pe drum si numarati , in gind , banii din turism. Sa va mai itreb totusi de ce nu va apucati ?
" che non comincia, non finisce " zicea cineva in popor !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: Joi, 05 Ian 2006 7:10    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
admin a scris:
Toata lumea are de castigat din turism, chiar si cel care face paturile. Fiecare are bucatica lui de tort, mai mare sau mai mica

Nu faceam referire la Piatra Neamt sau orice alt oras anume. E destul sa scazi rata somajului orasului si sa oferi locuitorilor un salar decent. Personal nici eu nu cred ca acest orasel poate reprezenta o cine stie ce atractie turistica pentru un occidental, poate cel mult un loc de detasare si recreere, dar totusi Ceahlaul si Centralul au zile (de vara) cand raman fara locuri libere.
_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 05 Ian 2006 19:28    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
admin a scris:
admin a scris:
Toata lumea are de castigat din turism, chiar si cel care face paturile. Fiecare are bucatica lui de tort, mai mare sau mai mica

Nu faceam referire la Piatra Neamt sau orice alt oras anume. E destul sa scazi rata somajului orasului si sa oferi locuitorilor un salar decent. Personal nici eu nu cred ca acest orasel poate reprezenta o cine stie ce atractie turistica pentru un occidental, poate cel mult un loc de detasare si recreere, dar totusi Ceahlaul si Centralul au zile (de vara) cand raman fara locuri libere.


Nu o lua in nume de rau, dar cind zici vacanta, pt cei gata sa cheltuie, imaginea este ubn scaun de papura sub un palmier. De ce sa nu fim obiectivi, ca tarile cu o clima calda si chiar arida, are mai multi turisti decit zonele cu clima rece. Ca daca prinzi o ploaie lunga, poate trece toata vacantza si stai in casa sau cu umbrela dupa tine.
Daca se vrea dezvoltare, atunci industria este raspunsul. O companie industriala atrage dupa ea multe companii care o aprovizioneaza, servicii, service la noile produse. Stiu ca e greu din cauza somajului si orice pare o salvare. Faci turism si ce mai vrei, dar ochii sa stea la facut componente de masini, pt aviatie, etc. S-a crezut ca industria nu e buna pt ca au dat faliment. Au dat in Romania. La aceleasi valori de echipament, in occident este o fabrica- bijuterie.
Dar trebuie facu ceva la fata locului. Pacaleala cu Siemens ( un exemplu ) e ca muta niste produse aproape de sfirsit ca competitivitate, dar care totusi se mai vind. daca vinzarile sint in salturi, le va face in Romaia , ca nu-i convine sa tina o armata de nemtzi pt un produs uzat moral sau ca piese de schimb. Ei se concentreaza pt noua generatie. Cind acest produs nu mai este cautat, se inchide robinetul la comenzi si se ramine iar cu ochii in soare.
Apoi nu uita, cu somaj prea mult si viata tot mai grea, se poate intra in cel mai periculos ciclu. Ciclul saracie! Atunci nu mai ai bani de invatamint, nu ai invatamint nu ai oameni si tehnologie, nu ai tehnologie, degeaba traiesti in sec 21 ! Odata intrat, oamenii devin rai, te injunghie pt o tigara sau sa-ti ia caciula, perversiuni de tot felul, degradare morala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
1990



Data �nscrierii: 19/Dec/2005
Mesaje: 19

MesajTrimis: Joi, 05 Ian 2006 20:34    Titlul subiectului: turismul sub un palmier!? Rãspunde cu citat (quote)
traktorist a scris:
.... dar cind zici vacanta, pt cei gata sa cheltuie, imaginea este ubn scaun de papura sub un palmier. De ce sa nu fim obiectivi, ca tarile cu o clima calda si chiar arida, are mai multi turisti decit zonele cu clima rece. Ca daca prinzi o ploaie lunga, poate trece toata vacantza si stai in casa sau cu umbrela dupa tine.

Hai traktoristule ca esti "analist" si in materie de turism. Ce zici atunci de un tzunami sau un arab(a) cu autoexplozie din tarile cu palmieri.... Cei cu bani cauta si altceva decat un scaun sub un palmier si acel altceva poate fi gasit si la Piatra Neamt daca asa vor ei Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Vineri, 06 Ian 2006 16:13    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Tot pentru traktorist: zici ca 10 clienti multumiti iti pot aduce unul nou in turism si unul nemultumit iti alunga alti 10 sau cam asa ceva. Bag de seama ca tu esti cel care ii alunga. Mai bine nu deschide subiectul pe-acolo pe unde esti....
Eu am o gramada de vecini care ard de nerabdare sa viziteze Romania, numai pe baza povestirilor mele si a citorva poze de pe Internet. Li se pare mai exotic o excursie in Europa de Est decit clasicele Roma si Paris. Ca la scaunul ala de sub palmier se duc oricum in fiecare an.
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: S�mb�t�, 07 Ian 2006 15:06    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Tot pentru traktorist: zici ca 10 clienti multumiti iti pot aduce unul nou in turism si unul nemultumit iti alunga alti 10 sau cam asa ceva. Bag de seama ca tu esti cel care ii alunga. Mai bine nu deschide subiectul pe-acolo pe unde esti....
Eu am o gramada de vecini care ard de nerabdare sa viziteze Romania, numai pe baza povestirilor mele si a citorva poze de pe Internet. Li se pare mai exotic o excursie in Europa de Est decit clasicele Roma si Paris. Ca la scaunul ala de sub palmier se duc oricum in fiecare an.


Asteapta pina se duce unu. Se convinge repede de cele 3 feluri de mincare pe care le ofera romania : pork, pork, pork ! DE cazare proasta , de plictiseala, de hirtii aruncate si vazut lume saraca. Vindutul nisipului la arabi este greu de facut. De la a zice ca i-ar place, pina la a face , e cale linga. Precis ca ti-au spus ca le-ar place sa invetze romaneste si sa cinte la frunza.
Sa-mi spui si mie cind pleaca primul ! Ca m-ai facut curios :-)
Sa le spui sa nu confunde P Neamtz cu Ulan Bathor, sau Vladivostok, ca blocurile sint la fel ! Baga-le strimba ca pot sa se dea in gondoperla sau in barci in parcul din Roman.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
Vizitator






MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 0:23    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Din pacate subiectul initial a deviat spre turism, ca asta e marea durere. Dar traktoristu' are dreptate cu mentalitatea romanului de para malaiata. A doua oara, uitati aici un citat din Ev. Zilei care spune totul:
" Satenii beau la magazinul Mixt, pe caietul de datorie, si se plang de saracia din localitatea cu trotuare largi si colorate puse dala peste dala pe vremea cand unul dintre fiii satului era prim-ministru. La o votca, oamenii se enerveaza ca strada care intinde satul pe cativa kilometri a fost inaltata cu prea mult simt de raspundere si, cand ploua, apa se varsa din drum in toate curtile, ca nu a fost terminata biserica si li se cer bani pentru ea, ca Adrian Nastase nu le-a adus o fabrica pe-aproape ca sa aiba si ei unde sa munceasca.
- „Matusi?”
- „Matusi nu mai are pe-aici, spune Ionel, dar dac-ar fi avut eram la ele sa le dau in cap ca sa le iau milionul!”
Sus
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Probleme sociale Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Du-te la pagina 1, 2  Urm�toare

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.