Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    CĂŁutare articol Ă®n arhivaCĂŁutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / ďż˝nregistrare 
Cind iti da cu Eminescu peste nas !
Du-te la pagina 1, 2  Urmďż˝toare
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Scoala, elevi si profesori Crează un subiect nou   Răspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urmďż˝tor  
Autor Mesaj
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Vineri, 13 Ian 2006 18:06    Titlul subiectului: Cind iti da cu Eminescu peste nas ! Răspunde cu citat (quote)
Eminescu a fost citit cind erai scolar si nu cred ca dupa ce-i citesti o poezie de 16 ori, mai trebuie sa o cietesti a 17-a oara. Eschimosii sint in stare sa citeasca la infinit. Ei se joaca , doi cite doi, jocul cu ascunsul unui obiect ( nasture ? ) la spate si celalalt ghiceste in ce mina este. Zile in sir, de dimineatza pina la culcare.
Am vazut si oameni batrini care se uita la poeziile lui si ii intreb " ce dreaq ati facut la scoala ?". Desigur ca se baga argumentul Geniului, a Culturii.
Citesc in ziar ca vin scolarii la nu stiu ce adunari. Pai sigur ca vin ! Ca alta treaba n-au !
Daca nu era Eminescu , ce faceam ?
Va spun eu ca faceam acelasi lucru ! Dezamagirea e tot mai mare, dar va spun adevarul adevarat ca poezia este pe moarte. Dupa poezie vine agale si teatrul. De ce lipsa de interes ? Pt ca viata de azi este mult mai dinamica. Personal nu as avea rabdarea sa mai citesc mai mult de o poezie pe an; efectiv nu mai am rabdarea sa vad ce a vrut sa zica poetul cu "inger omorit cu sulitza ).
La teatru se mai duc doar familiile actorilor si nevestele sectoristilor !
Eminescu a inceput sa scrie dupa ce nu mai era la moda Romantismul. Era demodat deja cind scria. Daca nu s-ar organiza manifestari de genul " dusul scolarilor la adunari ", "Eminescu frunza verde ", ' Eminescu si poporul ". "nici o masa fara peste oceanic, nici o zi fara Eminescu " , ar fi ca ceilalti. Uitat .
Nu v-ati saturat ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
somebody
Vizitator





MesajTrimis: Luni, 16 Ian 2006 20:31    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
Eminescu a fost citit cand erai scolar-ai dreptate-dar ce frumos e sa-l citesti cand nu mai esti scolar!Cat de inalt e versul eminescian,ce limba pura si curata!Nu sunt de acord cu tine ca de Eminescu isi mai amintesc doar invataceii obligati sa il celebreze!Ce te-a determinat sa arunci putin si in Eminescu?Nu mai era loc pe la alte postari ,alte comentarii de facut, si te-ai gandit sa deschizi un topic despre Eminescu?''credinta zugraveste icoanele in biserici''
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Luni, 16 Ian 2006 23:42    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
somebody a scris:
Eminescu a fost citit cand erai scolar-ai dreptate-dar ce frumos e sa-l citesti cand nu mai esti scolar!Cat de inalt e versul eminescian,ce limba pura si curata!Nu sunt de acord cu tine ca de Eminescu isi mai amintesc doar invataceii obligati sa il celebreze!Ce te-a determinat sa arunci putin si in Eminescu?Nu mai era loc pe la alte postari ,alte comentarii de facut, si te-ai gandit sa deschizi un topic despre Eminescu?''credinta zugraveste icoanele in biserici''


S-au inplinit doua carutze de ani de la nasterea lui Eminescu.
Si cine ma rog e eminescu de trebuie sa ma inchin la el ? Am citit cind trebuia si gataaaaaaa ! Mi-am facut datoria !
Am raspuns la bagatul cu forta pe git a unui eveniment despre care nici Eminescu nu-si amintea : nasterea lui !
Arata pe unu care isi aminteste momentul nasterii !
PS Icoanele e una din marile rataciri a religiei Crestine ortodoxe si catolice.
Biblia cere sa nu se faca nimic care sa se asemene cu ceva care este in Ceruri, pe Pamint sau in Ape si sa te inchini acestuia ".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
Vizitator






MesajTrimis: Miercuri, 18 Ian 2006 22:16    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
Traktoristule, aveam o impresie mai buna despre tine, dar se vede ca nu ti-a placut limba romana si fara sa-l denigrezi pe Eminescu.
"S-au iNplinit..." si "icoanele e..." ??? Vezi ca mai ai de citit mult pina sa-ti dai cu parerea despre personalitatile culturii romane.
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 4:08    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Traktoristule, aveam o impresie mai buna despre tine, dar se vede ca nu ti-a placut limba romana si fara sa-l denigrezi pe Eminescu.
"S-au iNplinit..." si "icoanele e..." ??? Vezi ca mai ai de citit mult pina sa-ti dai cu parerea despre personalitatile culturii romane.

Si care-i taina de citesti o poezie a unui poet demodat inca din momentul cind a scris, a 17 -a oara ?
Tocmai ca am citit la vremea mea , in scoala si nu-mi mai trebuie.
Poezia e demodata . Nu se mai citeste. De la inventarea desenelor animate, lumea nu mai este interesata de poezie si teatru. Doar nevestele sectoristilor mai citesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 9:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
Citat:
Doar nevestele sectoristilor mai citesc.


Râzând Râzând Râzând am mai citit faza pe undeva
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 12:04    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
Citat:
Doar nevestele sectoristilor mai citesc.

nu cred ca pot fi chiar atat de multe neveste de sectoristi... e plin metroul de femei care citesc carti (a se intelege romane, nuvele, dar in special scenarii de telenovele DrĂŁcusor) in timpul calatoriei
_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
somebody
Vizitator





MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 12:45    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
''Si cand gandesc la viata-mi imi pare ca ea cura ,incet repovestita de o straina gura/ca si cand n-ar fi viata-mi,ca si cand n-as fi fost//''Domnu' traktorist de unde vehementa asta impotriva unei mari valori nationale?Te obliga cineva sa-l citesti pe Eminescu?esti poate legat de pat si torturat zilnic sa inveti primele versuri din Luceafarul?Si-apoi daca ai televizor care difuzeaza din cand in cand desene animate ce iti mai trebuie Eminescu?
Si stii care e culmea ironiei?Ca marele poet a stiut ca peste veacuri se vor naste unii ca dumneata!''nu lumina,ci pacatele si vina,unui suflet chinuit/mult mai mult ii vor atrage decat tot ce ai gandit//''Ai auzit vreodata de versurile astea?
Sus
somebody
Vizitator





MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 12:51    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
Taina de a citi o poezie a 17-a oara e una intrinseca;poate doar atunci intelegi ce a vrut sa exprime printr-o anumita forma artistica,poate doar atunci o anumita stare de spirit te face sa fii tu poetul...
La care neveste ale sectoristilor te referi?ca sunt unele care nu prea stiu sa citeasca,sau care au ocupatii ''elevate''si nu le pasioneaza decat Sandra Brown-nicidecum Eminescu!
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 17:55    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
somebody a scris:
''Si cand gandesc la viata-mi imi pare ca ea cura ,incet repovestita de o straina gura/ca si cand n-ar fi viata-mi,ca si cand n-as fi fost//''Domnu' traktorist de unde vehementa asta impotriva unei mari valori nationale?Te obliga cineva sa-l citesti pe Eminescu?esti poate legat de pat si torturat zilnic sa inveti primele versuri din Luceafarul?

Pai cam asa-i ! Ca ti se baga sub nas evenimente ca.... 156 ani de la nasterea lui Isus Eminovici. Trebuie sa stiu eu despre nasterea lui , cind nici poetul nu a avut habar cum a fost nasterea.
Nici cum a fost facut nu ma intereseaza; ca stiu ca a fost cu lampa stinsa .
Poezia este un gen mort. P e vremuri , lumea isi incarca memoria cu poezii, ca altvceva mai bun nu era de facut.
" zdobiti orinduirea
cea cruda si nedreapta " nu-mi trezeste nici o furnica pe nicaieri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
somebody
Vizitator





MesajTrimis: Vineri, 20 Ian 2006 12:30    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
Se pare ca te-au sufocat astia destul,mai ia si tu o pauza!Auzi 156 de ani de la nasterea lui Eminescu...care nastere domnule,isi mai aminteste cineva cum a fost nasterea?Ideea este ca noi nu celebram nasterea in sine,felul in care fatul a iesit din pantecele mamei,ci altceva![desi stii ce sarbatori fac oamenii din nasterea unui copil.Tu ai unul?]
Si ma simt nevoita sa te contrazic din nou,poezia nu e un gen mort!''Poezia poetului naste poezia noastra''[o alta filozofie pe care nu o s-o inghiti !]
As avea si eu o intrebare;cum arata SMT asta al dumitale ?Ai si tractoare de erbicidat?Cred ca e o afacere tare!
Sus
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: Vineri, 20 Ian 2006 15:23    Titlul subiectului: Atentie! Primul avertisment Răspunde cu citat (quote)
Nu e bine...
Nu transformati discutiile in certuri si nu adresati insulte celorlalti utilizatori.
Voi fi nevoit sa intervin cu... "delete"
Putem purta discutii contradictorii si civilizat, nu?
Fiecare are dreptul la exprimare si opinie personala.

_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Sďż˝mbďż˝tďż˝, 21 Ian 2006 3:12    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)
Citat:
As avea si eu o intrebare;cum arata SMT asta al dumitale ?Ai si tractoare de erbicidat?Cred ca e o afacere tare!

Nu stiu precis ! Am sa-l intreb pe maistru. Eu ma ocup numai de insamintzari si sint mai mult plecat pe "teren".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
rene



Data �nscrierii: 31/Oct/2006
Mesaje: 1

MesajTrimis: Marďż˝i, 31 Oct 2006 11:24    Titlul subiectului: Re: Cind iti da cu Eminescu peste nas ! Răspunde cu citat (quote)
Poezia in general, si Eminescu in special, nu sunt pentru toata lumea. cand esti elev ai sansa sa descoperi ceva frumos care se poate dezvolta in tine si care isi va arata roadele pe parcursul intregii vieti. unii descopera poezia, altii nu. unii sunt sensibili si buni, altii mereu nervosi si nemultumiti. unii se bucura de un film la telecinemateca altii consuma seara de seara telenovele. orice popor de pe fata pamantului studiaza la scoala cultura propriei tari in primul rand. noi in loc sa fim fericiti ca l-am avut pe Eminescu ne plangem ce ni se baga pe gat Eminescu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Joi, 28 Dec 2006 23:18    Titlul subiectului: Re: Cind iti da cu Eminescu peste nas ! Răspunde cu citat (quote)
rene a scris:

orice popor de pe fata pamantului studiaza la scoala cultura propriei tari in primul rand. noi in loc sa fim fericiti ca l-am avut pe Eminescu ne plangem ce ni se baga pe gat Eminescu...


Poeziile sint numai pt copii !
Un om batrin, cu par prin toate coltzurile , nu mai citeste poezii. Mai ales a lui Eminovici care erau demodate si in momentul cind le-a scris. Romantismul murise de multa vreme.
Nu mai spun de ideile lui bolsevice, antivreiesti, etc....
Uite ca acum sint fericit ca este eminescu in cartea de clasa 7-a ! Ce m-as fi facut fara asta !

In general poetii au probleme cu bibilica si sanatatea. Mor devreme .
Stiu ca vrei sa zici de arghezi.... Arghezi a fost activist, prieten la catarama cu Emil Bonarash ( cine e asta !? . Prieten cu Arghezi ! ))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Scoala, elevi si profesori Crează un subiect nou   Răspunde la subiect
Du-te la pagina 1, 2  Urmďż˝toare

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra Ă®ntregului continut al acestui site apartin Ă®n totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalĂŁ sau partialĂŁ a materialelor este permisĂŁ numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.