Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
Atentia pentru medici
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Probleme sociale Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Mar�i, 27 Sep 2005 22:09    Titlul subiectului: Atentia pentru medici Rãspunde cu citat (quote)
Ati auzit cati bani ,,fac" medicii?M-am ingrozit...si , , din pacate, de cate ori am dat si eu... :cry: Dar ce era sa fac,nu? Si la conditiile care exista astazi in spitale...chiar ca te ingrozesti...Ce s-ar putea face sa se termine o data si o data cu ,,atentia"pentru doctori?Nu spun ca nu ar fi si doctori care nu iau,dar cei mai multi asteapta...Solutii?! Derutat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
admin
Site Admin


Data �nscrierii: 01/Ian/2000
Mesaje: 157
Loca�ie: web

MesajTrimis: Mar�i, 27 Sep 2005 23:40    Titlul subiectului: Multi spun ca... Rãspunde cu citat (quote)
Multi spun ca solutia cea mai buna ar fi asigurarile de sanatate private si implicit spitale private.
Aceasta este oare solutia?
_________________
monitorulneamt.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului
r&c



Data �nscrierii: 24/Sep/2005
Mesaje: 124
Loca�ie: italy

MesajTrimis: Miercuri, 28 Sep 2005 8:08    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Citat:
Multi spun ca solutia cea mai buna ar fi asigurarile de sanatate private si implicit spitale private.
Aceasta este oare solutia?


Dup parerea mea ar putea fi o cale ,dar sa nu uitam de proverbul:"lupul isi schimba parul,dar naravul ba!" Drãcusor Bineinteles asta nu inseamna ca trebuie sa fim pesimisti ,dar dupa parerea mea va trece mult timp ca sa se dezvete de asfel de "narave".In Italia nu am auzit pe nimeni ca a trebuit sa se duca cu "atentii" doctor.Bineinteles , daca te duci la un cabinet privat te "arde",dar sunt multe chestii gratuite. Fericit
_________________
Dramele se desfasoara in interiorul nostru,tragediile afara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Miercuri, 28 Sep 2005 13:59    Titlul subiectului: Re: Atentia pentru medici Rãspunde cu citat (quote)
In alte tari exista solutia cabinetelor si a clinicilor particulare.Dar ai si posibilitatea de a face asigurare medicala privata,si multi au asa ceva.Se prefera cateodata asistenta medicala privata pentru ca dureaza mult ca sa fii programat pentru o operatie,dar sigur vei primi banii inapoi de la societatea de asigurare.Si sigur nu se duce nimeni cu sacosa sau plicul(pe sub mana)la doctor sau anestezist...si nici nu dai o mica atenie la infirmiera ca sa iti schimbe patul sau la asistenta ca sa iti faca rost de injectiile ce ar trebui sa fie gratuite.
Si nici nu mai vorbim de calitatea serviciilor.din pacate,am avut nevoie de o interventie chirurgicala aici.Concluzia?Hai sa spunem ca sper sa nu mai ajung sa calc vreodata prin spitalele romanesti. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Duminic�, 01 Ian 2006 5:51    Titlul subiectului: E usor a scrie poezii ! Rãspunde cu citat (quote)
petrinela33 a scris:
In alte tari exista solutia cabinetelor si a clinicilor particulare.


Medicina costa bani multi. Staul nu are, romanii nu au....
Oare chiar nu au ? Numai Elvetia are mai multi milionari decit Romania. Germania, US, Japonia , etc nu au atitzia milionari la hectar cit au romanii. Vetzi zice ca sint si multi saraci.... Stiu ca sint ! Ca cei bogati din Romania nu au creat nimic, ci au luat tot ce a fost " proprietate obsteasca " si s-au facut ei proprietari. Fara sa transpire. Ca acum 20 ani erau totzi cam o apa si-un pamint. Asa se intimpla cind nu-ti pasa si nu esti implicat in politica.
Ca de asta e vorba romaneasca " daca nu belesti ochii,...... ".
Saracii au ales ei sa fie saraci. A fi sarac si prost e cel maui usor. Saracia si prostia merg mina-n mina !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
Vizitator






MesajTrimis: Miercuri, 18 Ian 2006 23:25    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Nu confunda a fi destept cu a fi smecher. Fiindca numai cei smecheri s-au imbogatit peste masura. Cunosc foarte multi intelectuali care dupa o viata de munca au ajuns sa-si petreca batrinetile intr-o saracie crunta. Si crede-ma ca nu au ales ei asa.
In plus, nu toata lumea poate fi implicata in politica. Nici nu ar fi de dorit. Multi asa-zisi politicieni din Ro nu au nici o treaba cu asta; scopul e inavutirea si puterea.
Revenind la medicina romaneasca, eu cred ca sistemul e de vina si din pacate e foarte greu de schimbat. Ca sa functioneze pe placul tuturor (sau al majoritatii), statul trebuie eliminat din ecuatie, fiindca romanul asteapta ca statul sa faca totul pentru el si asta nu e normal. Ar insemna sa admiti ca esti neputincios si traiesti din mila altora. Daca aplici acest principiu majoritatii populatiei, ajungi la situatia din Romania, care traieste din mila Uniunii Europene si a altor organizatii internationale.
Sus
Vizitator






MesajTrimis: Joi, 19 Ian 2006 0:19    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Tocmai dupa ce am postat mai sus, am dat peste un articol din Evenimentul Zilei care ilustreaza perfect ce am vrut sa spun si nu ma pot abtine sa nu citez:
"Satenii beau la magazinul Mixt, pe caietul de datorie, si se plang de saracia din localitatea cu trotuare largi si colorate puse dala peste dala pe vremea cand unul dintre fiii satului era prim-ministru. La o votca, oamenii se enerveaza ca strada care intinde satul pe cativa kilometri a fost inaltata cu prea mult simt de raspundere si, cand ploua, apa se varsa din drum in toate curtile, ca nu a fost terminata biserica si li se cer bani pentru ea, ca Adrian Nastase nu le-a adus o fabrica pe-aproape ca sa aiba si ei unde sa munceasca.
- „Matusi?”
- „Matusi nu mai are pe-aici, spune Ionel, dar dac-ar fi avut eram la ele sa le dau in cap ca sa le iau milionul!”
Sus
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Probleme sociale Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.