Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
O oportunitate ratata
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Potentialul turistic si promovarea lui Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
petrinela33



Data �nscrierii: 23/Sep/2005
Mesaje: 39
Loca�ie: Europa

MesajTrimis: Joi, 29 Sep 2005 10:11    Titlul subiectului: O oportunitate ratata Rãspunde cu citat (quote)
Occidentul,mai ales britanicii,au luat obiceiul de a-si cauta ,,case de vancanta"sau cum le spun ei,,My place in the sun".Destinatiile lor preferate sunt Spania,Cipru,Italia si de inteles de ce:aici soarele straluceste 300 de zile pe an,nu ca in intunecata Anglie,unde ploua aproape in fiecare zi.Dar am vazut si destinatii in Croatia , Slovacia si Bulgaria.Si atunci m-am intrebat:de ce nu si Romania?Avem atatea locuri frumoase,sar nimeni nu le pune in valoare. Daca te tuci la agentiile imobiliare din strainatate gasesti case de vanzare aproape in intreaga Europa,mai putin Romania...Am intrebat si mi s-a raspuns:,,Cand am luat legatura cu unele agentii de acolo mi s-a spus ca nu sunt interesati de oferta noastra".Asa ca vom lasa strainii sa se duca in vacante si de a investi in tarile vecine pt.ca noi nu ne putem dezbara de a gandi medieval.Punct.

Ultima modificare efectuat� de c�tre petrinela33 la Vineri, 06 Ian 2006 12:47, modificat de 1 dat� �n total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Mar�i, 04 Oct 2005 4:42    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Of, patetismul asta intins pe toate gardurile cu ce tara frumoasa avem...Dar infrastructura? Cum o sa isi ia o casa in Romania (in afara Bucurestiului) un englez/spaniol/german, etc, daca soselele sunt varza, aeroport functional in afara de Otopeni nu gasesti, romanii nu vorbesc engleza desi toti au impresia ca sunt Shakespeare, legislatia financiara e imprevizibila, etc, etc, etc...

L-am intrebat pe un neamt care tocmai s-a intors din Romania daca i-a placut. Mia spus ca da si mi-a aratat si fularul galben negru cu Ceahlaul. Dar mi-a spus ca intre Nadlac si Piatra Neamt, nu a gasit nici un motel mai de doamne ajuta in care sa doarma. Nu a reusit sa intre la toalete prin restaurante, etc. Neamtul nu-i invatat sa se pise pe marginea drumului. La el in tara are toaleta ecologica.

Cand infrastructura va fi pusa la punct, se vor cumpara si casele in Romania. Dar sa spui ca agentiile imobiliare nu au fost interesate...Foarte fericit Foarte fericit asta sigur e bancul anului!!
Sus
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: Vineri, 30 Dec 2005 19:51    Titlul subiectului: Din turism nu se fac bani !!!!!!!!!!!! Rãspunde cu citat (quote)
Anonim a scris:
Of, patetismul asta intins pe toate gardurile cu ce tara frumoasa avem...


Intra bani multi, dar turistul se asteapta sa primeasca multe in schimb. Cam ramai cu nimic. De la facut patul si pus servetele pe masa, nu se fac bani.
Daca s-ar face bani din turism, Jamaica ar fi cea mai bogata tzara din Lume.
Aduci valuta straina, dar nu ai cistig .
Ca e tara frumoasa....e destul de relativa aprecierea. Si Papua e frumoasa !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
traktorist



Data �nscrierii: 26/Dec/2005
Mesaje: 179
Loca�ie: SMT

MesajTrimis: S�mb�t�, 31 Dec 2005 18:41    Titlul subiectului: Oportunitate o coacaza ! Rãspunde cu citat (quote)
petrinela33 a scris:
Occidentul,mai alse britanicii,au luat obiceiul de a-si cauta ,,case de vancanta"

E adevarat ca multi britanici sint nemultumiti de clima de la ei. Tot adevarat e ca se duc in zone insorite. Dar asazisele " case de vacanta " ( sic! ) este un moft suportat tot mai greu de Iuropeni din cauza banilor. Cererea este in scadere in toata Iuropa ( lu peste ! ), exceptie fiind intr-adevar britanici care temporar se bucura de venituri mai mari , dar si impinsi de clima.

Criza economica inceputa inca din anii 1980's, a lasat cam acelasi numar de oameni cu venituri mari, care deja si-au facut ece au avut de facut. Gindul ca vor veni in Romania ALTII , Ukraina si ungaria, trebuie sa fie doar o gluma proasta. Cine ar da bani sa faca o casa in Romania ? Si unde ? Acela trebuie sa astepte prea putzin de la viata. Cu banii pe o casa in Romania, sta toate vacantzele in Hawaii, bahamas, Thailand si unde vrea el. O asemenea casa cere intretinere, grija permanenta.
Iuropa ( lu peste ) este preocupata acum de supravietuire, se izoleaza pt a mentine salariile si de asta se " integreaza " pt ca au ales zonele de influienta care vor fi in carapacea economica a iuropi. Este falimentara, cu o moneda care s-a umflat 45 % intr-un singur an in timp ce nimeni nu a avut o crestere economica de nici macar 1 %; numai germania a atins anul trecut 1,5 % crestere , anul 2005 a stagnat ).
Nu mai face nimeni case nicaieri acum. O crestere a somajului la 14 %, cum se prevede in Iuropa ( lu peste ! ) nu mai ai chef de nimic.
Criza ssecolului 21-lea va fi cel al locurilor de munca. Si de aici vin toate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Adresa AIM
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Potentialul turistic si promovarea lui Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.