Monitorul de Neamt si Roman ziar cotidian din judetul Neamt
 Ultimele StiriStiri azi    Arhiva de stiriArhiva    Cãutare articol în arhivaCãutare    Anunturi de Mica Publicitate NeamtAnunturi    Forum de discutiiForum    Redactia Monitorul de Neamt si RomanRedactia  
AutentificareAutentificare / �nregistrare 
Unde gresiti.
Du-te la pagina 1, 2  Urm�toare
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Parerea voastra conteaza Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Subiectul anterior :: Subiectul urm�tor  
Autor Mesaj
florinescu



Data �nscrierii: 16/Mar/2006
Mesaje: 13

MesajTrimis: Duminic�, 19 Mar 2006 14:29    Titlul subiectului: Unde gresiti. Rãspunde cu citat (quote)
Unde gresiti?(inspirat din titlul thread-ului)
Pai una din greseli este faptul ca preluati ideile de pe forum(si comentarii articol); luati frazele si le transformati in fraze fara sens care nu respecta gramatica.
In special doamnei Flora Ordean as dori sa-i atrag atentia ca modifica spusele cititorilor, lucru care poate ca vinde ziarul, dar la fel de bine il poate pricopsi si cu un proces.Nu este prima data cand se intampla asa ceva in cadrul Monitorului de Roman.A fost si un articol in care eram direct implicat, in care a aparut in ziar un articol jalnic, fara cap si coada, in care se spunea orice altceva decat ce s-a declarat.
Parerea mea este ca la Roman ar cam trebui reinnoita echipa cu niste oameni profesionisti(stiu ca sunt greu de gasit, dar totusi..).
Apoi, un exemplu de implicare a reporterilor; in articolul despre prima fata care s-a sinucis la roman, fotografia "blocului in care s-a produs tragedia" e una gresita.E cu totul alt bloc.
Ca niste profesionisti ce sunt, daca voiau sa pastreze anonimatul blocului, puteau foarte bine sa puna fotografia unei biserici cu titlul "biserica condamna sinuciderea".
Am dat cateva exemple;eu unul astept niste scuze pentru faptul ca o persoana ce nu stie a vorbi corect romaneste mi-a luat propozitiile si le-a transformat intr-un nonsens.


Ultima modificare efectuat� de c�tre florinescu la Luni, 20 Mar 2006 17:30, modificat de 1 dat� �n total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinescu



Data �nscrierii: 16/Mar/2006
Mesaje: 13

MesajTrimis: Luni, 20 Mar 2006 9:17    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Geeze, oameni buni voi sunteti in eroare rau de tot cu articolele.Citesc si ma minunez de declaratiile unui asa zis prieten al crinei p.O batea tatal....sunteti pe dinafara,fata locuia doar cu mama.....
E clar...nu are rost sa ma mai obosesc, interesul vostru nu este aflarea adevarului ci doar sa va vindeti hartia igienica.Cu cat se lungeste mai mult povestea cu "ipoteze soc" cu atat se vinde mai multa hartie igienica, nu?
Voiam sa zic ca imi este greata de astfel de jurnalisti....dar nu.Imi este mila...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TudorCIOBOTARU



Data �nscrierii: 02/Mar/2006
Mesaje: 3
Loca�ie: Roman, Neamt

MesajTrimis: Luni, 20 Mar 2006 13:26    Titlul subiectului: numai adevarul conteaza Rãspunde cu citat (quote)
Domnule Florinescu,
Intr-un caz de ancheta jurnalistica de acest gen nu sunt de neglijat nici un fel de aspecte, oricat de aberante ar parea pentru unii ca dvs., poate. In lipsa unor "solutii oficiale", poate parea ca ziaristii "isi dau cu parerea", numai ca, uneori, presa poate atinge ceea ce altii nu pot...
Asadar... expcectind unele greseli gramaticale, Monitorul de Roman incerca, doar, sa arate cititorilor unele aspecte, la care, CULMEA, oamenii nu au acces din nici o sursa oficiala...
Si, legat de aspectul cu acei "credinciosi" care fura si omoara, este o polemica intreaga, in care, poate, dvs ne ve(-)ti lamuri... vreodata, daca o sa treceti peste anumite probleme, poate personale, legate de colegii nostri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin



Data �nscrierii: 08/Noi/2005
Mesaje: 22
Loca�ie: Roman, jud. Neamt

MesajTrimis: Luni, 20 Mar 2006 13:41    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
florinescu a scris:
Geeze, oameni buni voi sunteti in eroare rau de tot cu articolele.Citesc si ma minunez de declaratiile unui asa zis prieten al crinei p.O batea tatal....sunteti pe dinafara,fata locuia doar cu mama.....
E clar...nu are rost sa ma mai obosesc, interesul vostru nu este aflarea adevarului ci doar sa va vindeti hartia igienica.Cu cat se lungeste mai mult povestea cu "ipoteze soc" cu atat se vinde mai multa hartie igienica, nu?
Voiam sa zic ca imi este greata de astfel de jurnalisti....dar nu.Imi este mila...


Concurenta? Wink
_________________
"Tratamentul uneori este mai nociv decat boala in sine"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
florinescu



Data �nscrierii: 16/Mar/2006
Mesaje: 13

MesajTrimis: Luni, 20 Mar 2006 17:25    Titlul subiectului: Re: numai adevarul conteaza Rãspunde cu citat (quote)
TudorCIOBOTARU a scris:
Domnule Florinescu,
Intr-un caz de ancheta jurnalistica de acest gen nu sunt de neglijat nici un fel de aspecte, oricat de aberante ar parea pentru unii ca dvs., poate. In lipsa unor "solutii oficiale", poate parea ca ziaristii "isi dau cu parerea", numai ca, uneori, presa poate atinge ceea ce altii nu pot...
Asadar... expcectind unele greseli gramaticale, Monitorul de Roman incerca, doar, sa arate cititorilor unele aspecte, la care, CULMEA, oamenii nu au acces din nici o sursa oficiala...
Si, legat de aspectul cu acei "credinciosi" care fura si omoara, este o polemica intreaga, in care, poate, dvs ne ve(-)ti lamuri... vreodata, daca o sa treceti peste anumite probleme, poate personale, legate de colegii nostri.

Aveti dreptate, nu este de neglijat nici un aspect.Spuneti in titlul postului "numai adevarul conteaza".Eu va intreb din ce surse va luati informatiile?Pentru ca nu pot sa nu observ ca sunt cu totul eronate.V-am aratat si unde ati gresit.
Insa nu puteti accepta elegant critica.Nu incercati sa induceti ideea ca sunteti buni jurnalisti pentru ca lansati "ipoteze soc" care nu au nici o legatura cu realitatea.Am avut si eu 16 ani si am fost rocker.Da, plete lungi si tricouri cu "iron maiden".Asta inseamna ca eram satanist nu?
Poate ca ati invatat la cursurile de jurnalism ca informatia se verifica in cel putin 2 surse.

"Unii ca dvs." Unii ca mine, cum adica?Oameni care nu suporta minciuna, ipocrizia si ignoranta?Si care au curajul sa o spuna in fata?
Legat de problemele mele personale cu Monitorul, va asigur ca nu ma deranjeaza decat lipsa de obiectivitate si faptul ca va redactati articolele in baza unor supozitii fantastice rezultate dintr-o imaginatie exacerbata.
Greselile de tipar ar fi fost scuzabile, nu insa si cele gramaticale.
Apropo, de greseli gramaticale, manualul de clasa a 3-a spune ca "veti" se scrie legat.
Referitor la acei credinciosi care fura si omoara probabil ca va vo-i(asta ca sa respect ortografia inteleasa de monitorul) lamuri cu siguranta.


Catalin..NU,nu e concurenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TudorCIOBOTARU



Data �nscrierii: 02/Mar/2006
Mesaje: 3
Loca�ie: Roman, Neamt

MesajTrimis: Luni, 20 Mar 2006 17:43    Titlul subiectului: Re: numai adevarul conteaza Rãspunde cu citat (quote)
florinescu a scris:
TudorCIOBOTARU a scris:
Domnule Florinescu,
Intr-un caz de ancheta jurnalistica de acest gen nu sunt de neglijat nici un fel de aspecte, oricat de aberante ar parea pentru unii ca dvs., poate. In lipsa unor "solutii oficiale", poate parea ca ziaristii "isi dau cu parerea", numai ca, uneori, presa poate atinge ceea ce altii nu pot...
Asadar... expcectind unele greseli gramaticale, Monitorul de Roman incerca, doar, sa arate cititorilor unele aspecte, la care, CULMEA, oamenii nu au acces din nici o sursa oficiala...
Si, legat de aspectul cu acei "credinciosi" care fura si omoara, este o polemica intreaga, in care, poate, dvs ne ve(-)ti lamuri... vreodata, daca o sa treceti peste anumite probleme, poate personale, legate de colegii nostri.

Aveti dreptate, nu este de neglijat nici un aspect.Spuneti in titlul postului "numai adevarul conteaza".Eu va intreb din ce surse va luati informatiile?Pentru ca nu pot sa nu observ ca sunt cu totul eronate.V-am aratat si unde ati gresit.
Insa nu puteti accepta elegant critica.Nu incercati sa induceti ideea ca sunteti buni jurnalisti pentru ca lansati "ipoteze soc" care nu au nici o legatura cu realitatea.Am avut si eu 16 ani si am fost rocker.Da, plete lungi si tricouri cu "iron maiden".Asta inseamna ca eram satanist nu?
Poate ca ati invatat la cursurile de jurnalism ca informatia se verifica in cel putin 2 surse.

"Unii ca dvs." Unii ca mine, cum adica?Oameni care nu suporta minciuna, ipocrizia si ignoranta?Si care au curajul sa o spuna in fata?
Legat de problemele mele personale cu Monitorul, va asigur ca nu ma deranjeaza decat lipsa de obiectivitate si faptul ca va redactati articolele in baza unor supozitii fantastice rezultate dintr-o imaginatie exacerbata.
Greselile de tipar ar fi fost scuzabile, nu insa si cele gramaticale.
Apropo, de greseli gramaticale, manualul de clasa a 3-a spune ca "veti" se scrie legat.
Referitor la acei credinciosi care fura si omoara probabil ca va vo-i(asta ca sa respect ortografia inteleasa de monitorul) lamuri cu siguranta.

Catalin..NU,nu e concurenta.

mmm... am int-eles. pardon, am intel-es...
P.S. am omis intentionat ghilimelele Foarte fericit, sîc.

oke Wink
Suntem "Ziarul care sta de vorba cu oamenii". Orice alt comentariu este bine venit. Va multumim.
NO MORE COMMENTS
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin



Data �nscrierii: 08/Noi/2005
Mesaje: 22
Loca�ie: Roman, jud. Neamt

MesajTrimis: Luni, 20 Mar 2006 19:04    Titlul subiectului: Re: numai adevarul conteaza Rãspunde cu citat (quote)
florinescu a scris:
TudorCIOBOTARU a scris:
Domnule Florinescu,
Intr-un caz de ancheta jurnalistica de acest gen nu sunt de neglijat nici un fel de aspecte, oricat de aberante ar parea pentru unii ca dvs., poate. In lipsa unor "solutii oficiale", poate parea ca ziaristii "isi dau cu parerea", numai ca, uneori, presa poate atinge ceea ce altii nu pot...
Asadar... expcectind unele greseli gramaticale, Monitorul de Roman incerca, doar, sa arate cititorilor unele aspecte, la care, CULMEA, oamenii nu au acces din nici o sursa oficiala...
Si, legat de aspectul cu acei "credinciosi" care fura si omoara, este o polemica intreaga, in care, poate, dvs ne ve(-)ti lamuri... vreodata, daca o sa treceti peste anumite probleme, poate personale, legate de colegii nostri.

Aveti dreptate, nu este de neglijat nici un aspect.Spuneti in titlul postului "numai adevarul conteaza".Eu va intreb din ce surse va luati informatiile?Pentru ca nu pot sa nu observ ca sunt cu totul eronate.V-am aratat si unde ati gresit.
Insa nu puteti accepta elegant critica.Nu incercati sa induceti ideea ca sunteti buni jurnalisti pentru ca lansati "ipoteze soc" care nu au nici o legatura cu realitatea.Am avut si eu 16 ani si am fost rocker.Da, plete lungi si tricouri cu "iron maiden".Asta inseamna ca eram satanist nu?
Poate ca ati invatat la cursurile de jurnalism ca informatia se verifica in cel putin 2 surse.

"Unii ca dvs." Unii ca mine, cum adica?Oameni care nu suporta minciuna, ipocrizia si ignoranta?Si care au curajul sa o spuna in fata?
Legat de problemele mele personale cu Monitorul, va asigur ca nu ma deranjeaza decat lipsa de obiectivitate si faptul ca va redactati articolele in baza unor supozitii fantastice rezultate dintr-o imaginatie exacerbata.
Greselile de tipar ar fi fost scuzabile, nu insa si cele gramaticale.
Apropo, de greseli gramaticale, manualul de clasa a 3-a spune ca "veti" se scrie legat.
Referitor la acei credinciosi care fura si omoara probabil ca va vo-i(asta ca sa respect ortografia inteleasa de monitorul) lamuri cu siguranta.

Catalin..NU,nu e concurenta.

E gresit, ca umil cetatean al acestei tari, sa-mi dau si eu cu parerea? Apropo, de unde atita inversunare in postarile dumneavoastra? Ce doriti de fapt? Cine sunteti si ce sperati ca "ve-ti" obtine prin aceste postari?
_________________
"Tratamentul uneori este mai nociv decat boala in sine"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
florinescu



Data �nscrierii: 16/Mar/2006
Mesaje: 13

MesajTrimis: Luni, 20 Mar 2006 19:29    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Cataline, tu ai inteles ceva din ce am scris eu? D'oh!

M-ai intrebat : "Concurenta?"
Iar eu ti-am raspuns , zic eu, fara nici urma de inversunare:" Catalin..nu, nu e concurenta."

Prin urmare alte comentarii pe care le faci sunt nefondate.
Si ca sa iti raspund totusi, desi nu imi place sa repet,afirmatiile pe care le-am facut aici, le-am sustinut cu argumente.Reale, logice,obiective.
Cine sunt, ce doresc?
Sunt un romascan si doresc sa se elimine din societatea romanesca incompetenta si alte boli grave pe care unii tin cu tot dinadinsul sa le tina in viata.

Atacul subtil(dar deja expirat)asupra ortografiei denota anumite lipsuri.Dar se pot corecta, totul este sa vrei.
Ce sper sa obtin de pe urma acestor postari.Hmm speram sa primesc niste scuze din partea celor care s-au folosit de afirmatiile mele (si care evident ca ar trebui sa citeasca putin la legea dreptului de autor -lectura obligatorie pentru jurnalisti) intr-un mod total neconform cu statutul de ziarist, denaturand in mod voit frazele....
Este evident ca nu se va intampla asta pentru ca iti trebuie caracter ca sa poti recunoaste ca ai gresit.

Esti liber sa iti exprimi opiniile , chiar pentru asta ma si zbat acum, insa ar fi de preferat ca inainte sa scrii un raspuns cuiva, sa citesti cu atentie (scrie si in regulament, l-ai citit?) ce s-a scris.Nu de alta, dar ne facem de ras ca nu raspundem la obiect.

Mult succes.

PS.Cu scuzele de rigoare,as avea rugamintea sa nu mai joci rolul de intermediar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TudorCIOBOTARU



Data �nscrierii: 02/Mar/2006
Mesaje: 3
Loca�ie: Roman, Neamt

MesajTrimis: Luni, 20 Mar 2006 19:43    Titlul subiectului: OAU!!! Rãspunde cu citat (quote)
mai bine ne-am fi dat nick-uri toti, nu?!!?!?
era mai "interpretabil"...
'parerea mea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin



Data �nscrierii: 08/Noi/2005
Mesaje: 22
Loca�ie: Roman, jud. Neamt

MesajTrimis: Luni, 20 Mar 2006 19:50    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
florinescu a scris:
Cataline, tu ai inteles ceva din ce am scris eu? D'oh!

M-ai intrebat : "Concurenta?"
Iar eu ti-am raspuns , zic eu, fara nici urma de inversunare:" Catalin..nu, nu e concurenta."

Prin urmare alte comentarii pe care le faci sunt nefondate.
Si ca sa iti raspund totusi, desi nu imi place sa repet,afirmatiile pe care le-am facut aici, le-am sustinut cu argumente.Reale, logice,obiective.
Cine sunt, ce doresc?
Sunt un romascan si doresc sa se elimine din societatea romanesca incompetenta si alte boli grave pe care unii tin cu tot dinadinsul sa le tina in viata.

Atacul subtil(dar deja expirat)asupra ortografiei denota anumite lipsuri.Dar se pot corecta, totul este sa vrei.
Ce sper sa obtin de pe urma acestor postari.Hmm speram sa primesc niste scuze din partea celor care s-au folosit de afirmatiile mele (si care evident ca ar trebui sa citeasca putin la legea dreptului de autor -lectura obligatorie pentru jurnalisti) intr-un mod total neconform cu statutul de ziarist, denaturand in mod voit frazele....
Este evident ca nu se va intampla asta pentru ca iti trebuie caracter ca sa poti recunoaste ca ai gresit.

Esti liber sa iti exprimi opiniile , chiar pentru asta ma si zbat acum, insa ar fi de preferat ca inainte sa scrii un raspuns cuiva, sa citesti cu atentie (scrie si in regulament, l-ai citit?) ce s-a scris.Nu de alta, dar ne facem de ras ca nu raspundem la obiect.

Mult succes.

PS.Cu scuzele de rigoare,as avea rugamintea sa nu mai joci rolul de intermediar.


Ma scuzati domnule profesor, insa sunt putin mai tampit de felul meu. "Pricep greu si uit repede". Observati data inscrierii mele pe forum (acolo in stanga, sub avatar; Da, acolo!)? Ce vreau sa spun prin asta? Particip la aceste discutii, pe acest forum, cu mult inainte ca dumneavoastra sa stii ca, de fapt, cotidianul Monitorul are si un Forum, dar asta nu inseamna ca o fac pe intermediarul. Imi fac datoria de utilizator al acestui forum (cred, cu DREPT) si imi fac datoria ca angajat al acestuia de a-l apara de astfel de personaje "misterioase" care, chiar daca acesta spune ca e romascan, ar trebui sa se gandeasca mai bine prin ce sat al judetului Neamt este nascut (daca in Neamt). Spuneti ca sunteti romascan? De fapt, pe cine aparati? A cerut cineva ajutorul dumneavoastra? Va cerut cineva sa postati pe acest forum? Daca aveti nelamuriri puteti face o vizita cotidianului in loc sa postati sub anonimat, cred ca ar fi mai cinstit. Dupa cum spunea si colegul meu, d-nul Ciobotaru, "Ziarul care sta de vorba cu oamenii", si NU "Ziarul ce sta impotriva oamenilor". Stiti cum se spune: "Facerea de bine, e f... de mama" scuzati expresia. Lasa-ti romascanii sa vorbeasca, nu un anonim ofuscat pe nu stiu ce probleme personale.
_________________
"Tratamentul uneori este mai nociv decat boala in sine"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Noops



Data �nscrierii: 20/Mar/2006
Mesaje: 1
Loca�ie: roman

MesajTrimis: Luni, 20 Mar 2006 21:17    Titlul subiectului: ? Rãspunde cu citat (quote)
eu nu am priceput totusi daca se scrie corect ve-ti sau veti...mai este si vaianta vet-i Fericit acu-m v-a las sa va cert-ati. Cu respec-t Noops. Florinescu nu s-a prins de faza Foarte fericit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger Numãrul ICQ
florinescu



Data �nscrierii: 16/Mar/2006
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar�i, 21 Mar 2006 9:31    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Catalin a scris:
florinescu a scris:
Cataline, tu ai inteles ceva din ce am scris eu? D'oh!

M-ai intrebat : "Concurenta?"
Iar eu ti-am raspuns , zic eu, fara nici urma de inversunare:" Catalin..nu, nu e concurenta."

Prin urmare alte comentarii pe care le faci sunt nefondate.
Si ca sa iti raspund totusi, desi nu imi place sa repet,afirmatiile pe care le-am facut aici, le-am sustinut cu argumente.Reale, logice,obiective.
Cine sunt, ce doresc?
Sunt un romascan si doresc sa se elimine din societatea romanesca incompetenta si alte boli grave pe care unii tin cu tot dinadinsul sa le tina in viata.

Atacul subtil(dar deja expirat)asupra ortografiei denota anumite lipsuri.Dar se pot corecta, totul este sa vrei.
Ce sper sa obtin de pe urma acestor postari.Hmm speram sa primesc niste scuze din partea celor care s-au folosit de afirmatiile mele (si care evident ca ar trebui sa citeasca putin la legea dreptului de autor -lectura obligatorie pentru jurnalisti) intr-un mod total neconform cu statutul de ziarist, denaturand in mod voit frazele....
Este evident ca nu se va intampla asta pentru ca iti trebuie caracter ca sa poti recunoaste ca ai gresit.

Esti liber sa iti exprimi opiniile , chiar pentru asta ma si zbat acum, insa ar fi de preferat ca inainte sa scrii un raspuns cuiva, sa citesti cu atentie (scrie si in regulament, l-ai citit?) ce s-a scris.Nu de alta, dar ne facem de ras ca nu raspundem la obiect.

Mult succes.

PS.Cu scuzele de rigoare,as avea rugamintea sa nu mai joci rolul de intermediar.


Ma scuzati domnule profesor, insa sunt putin mai tampit de felul meu. "Pricep greu si uit repede". Observati data inscrierii mele pe forum (acolo in stanga, sub avatar; Da, acolo!)? Ce vreau sa spun prin asta? Particip la aceste discutii, pe acest forum, cu mult inainte ca dumneavoastra sa stii ca, de fapt, cotidianul Monitorul are si un Forum, dar asta nu inseamna ca o fac pe intermediarul. Imi fac datoria de utilizator al acestui forum (cred, cu DREPT) si imi fac datoria ca angajat al acestuia de a-l apara de astfel de personaje "misterioase" care, chiar daca acesta spune ca e romascan, ar trebui sa se gandeasca mai bine prin ce sat al judetului Neamt este nascut (daca in Neamt). Spuneti ca sunteti romascan? De fapt, pe cine aparati? A cerut cineva ajutorul dumneavoastra? Va cerut cineva sa postati pe acest forum? Daca aveti nelamuriri puteti face o vizita cotidianului in loc sa postati sub anonimat, cred ca ar fi mai cinstit. Dupa cum spunea si colegul meu, d-nul Ciobotaru, "Ziarul care sta de vorba cu oamenii", si NU "Ziarul ce sta impotriva oamenilor". Stiti cum se spune: "Facerea de bine, e f... de mama" scuzati expresia. Lasa-ti romascanii sa vorbeasca, nu un anonim ofuscat pe nu stiu ce probleme personale.



Cataline, nu te inteleg, sincer.Ti-am raspuns , zic eu, suficient de politicos si la obiect.Nu te-am atacat ,nu ti-am cerut socoteala.
Aaaa, deci ai vechime pe forum.Si din aceasta cauza esti mai egal decat mine, nu?
Esti angajat, zici, insa nu era nevoie sa precizezi, se vede din ortografie(va se scrie v-a si lasa-ti se scrie lasati).
Ca angajati ai cotidianului nu pot sa nu remarc ca aveti o atitudine total nepotrivita sloganului "ziarul care sta de vorba cu oamenii".Sau stati de vorba doar cu cei care spun lucruri pe placul dvs.?

Poate ca ar fi bine sa parafrazez si eu " orice sut in c*r este un pas inainte".Ca sa traduc, critica bine punctata ar trebui sa duca la imbunatatirea ziarului.Bine, am inteles, nu va doriti asta, dar totusi ar trebui sa demonstrati respect pentru oricine intra pe forum indiferent ca va face pe plac sau nu.

La cei 21(sau 22?)de ani ai tai ar trebui sa stii ca nu se cade sa faci afirmatii inainte de a le trece prin filtrul ratiunii.Daca m-as fi nascut la tara ar fi insemnat ca sunt taran?Si nu merit respectul unui baiat de la oras? Sau taranii sunt niste nevrednici?Interesanta atitudine a unui "jurnalist".

Timpul pe care il petreci incercand sa ma ataci pe mine l-ai putea folosi intr-un mod mult mai util, studiind limba romana, jurnalismul...fotografia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin



Data �nscrierii: 08/Noi/2005
Mesaje: 22
Loca�ie: Roman, jud. Neamt

MesajTrimis: Mar�i, 21 Mar 2006 9:53    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
florinescu a scris:
Cataline, nu te inteleg, sincer.Ti-am raspuns , zic eu, suficient de politicos si la obiect.Nu te-am atacat ,nu ti-am cerut socoteala.


Atacand cotidianul in sine e ca si cum ai ataca si angajatii acestuia. De politete oricum nu dai dovada, atit timp cat arunci acuze cotidianului sub sfera anonimatului.

florinescu a scris:
Esti angajat, zici, insa nu era nevoie sa precizezi, se vede din ortografie(va se scrie v-a si lasa-ti se scrie lasati).


Observ ca incepe "sati" placa.

florinescu a scris:

Ca angajati ai cotidianului nu pot sa nu remarc ca aveti o atitudine total nepotrivita sloganului "ziarul care sta de vorba cu oamenii".Sau stati de vorba doar cu cei care spun lucruri pe placul dvs.?


Nici vorba, de aceea v-am facut o invitatie pe-aici.

florinescu a scris:

La cei 21(sau 22?)de ani ai tai ar trebui sa stii ca nu se cade sa faci afirmatii inainte de a le trece prin filtrul ratiunii.


24 (nu stiu ce inseamna ratiune pt. dumneavoastra)

-------
Dupa cum observ aceasta discutie nu are sfarsit. O putem continua la nesfarsit. Nu, nu trebuie sa va simtiti jignit prin faptul ca sunteti un cetatean din mediul rural (ca sa nu spun altfel: "romascan de import"), ce se vrea a fi in slujba altor romascani. Va mai dau un sfat (SPER util): Folositi conexiunea la internet pe ceva mai util decat pe aceste postari inutile. Vizitati site-uri gen: Ministerul Agriculturii, Monitorul Oficial, etc.
_________________
"Tratamentul uneori este mai nociv decat boala in sine"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
florinescu



Data �nscrierii: 16/Mar/2006
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar�i, 21 Mar 2006 10:50    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)
Ce sa zic...ma bucur ca iti dai arama pe fata.Si ca ne demonstrezi tuturor ce inseamna lipsa de educatie.

Poate trebuie sa revin.Nu am inteles unde ai vazut tu ca am atacat cotidianul?Faptul ca am cerut ca frazele mele sa nu fie interpretate; faptul ca am solicitat scuze ; faptul ca v-am aratat punctual greseli din ziar inseamna ca v-am atacat?Sau ca v-am corectat cateva greseli gramaticale?
Imi cer zcuze daca v-am facut sa va simtiti prost prin faptul ca v-am adus aceste lucruri in vedere.

Referitor la "romascan de import" aici nu ma voi injosi sa-ti raspund.Asemenea afirmatii facute din partea unui "jurnalist" spun multe.
Ca sa dormi totusi linistit la noapte iti spun ca sunt nascut si crescut in Roman.

O atitudine ceva mai rezervata nu ti-ar strica,agitatia asta specifica varstei te poate baga in multe buclucuri.

Oricum, o sa inchei aici.Devine obositor sa traduc fiecare fraza si chiar nu se merita.Am sperat ca gasesc aici oameni deschisi la minte.M-am inselat, nici o problema.
Succes in activitate! Veti avea multa nevoie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cicero



Data �nscrierii: 05/Mar/2006
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vineri, 24 Mar 2006 15:16    Titlul subiectului: Profesor fara pedagogie Rãspunde cu citat (quote)
florinescu a scris:
Ce sa zic...ma bucur ca iti dai arama pe fata.Si ca ne demonstrezi tuturor ce inseamna lipsa de educatie.

Poate trebuie sa revin.Nu am inteles unde ai vazut tu ca am atacat cotidianul?Faptul ca am cerut ca frazele mele sa nu fie interpretate; faptul ca am solicitat scuze ; faptul ca v-am aratat punctual greseli din ziar inseamna ca v-am atacat?Sau ca v-am corectat cateva greseli gramaticale?
Imi cer zcuze daca v-am facut sa va simtiti prost prin faptul ca v-am adus aceste lucruri in vedere.

Referitor la "romascan de import" aici nu ma voi injosi sa-ti raspund.Asemenea afirmatii facute din partea unui "jurnalist" spun multe.
Ca sa dormi totusi linistit la noapte iti spun ca sunt nascut si crescut in Roman.

O atitudine ceva mai rezervata nu ti-ar strica,agitatia asta specifica varstei te poate baga in multe buclucuri.

Oricum, o sa inchei aici.Devine obositor sa traduc fiecare fraza si chiar nu se merita.Am sperat ca gasesc aici oameni deschisi la minte.M-am inselat, nici o problema.
Succes in activitate! Veti avea multa nevoie.
Domnule profesor, demonstrati nu numai lipsa de pedagogie, demonstrati si lipsa de tact.Probabil va credeti infailibil! Modul in care discutati demonstreaza ca sunteti un om care nu accepta dialogul decit daca toata lumea considera ca dumneavoastra aveti dreptate apriori.Sincer,nu imi doresc ca un copil de-al meu sa ajunga la scoala unde predati:ar deveni sau mult prea supus parerilor dumneavoastra sau un frustrat.In rest, numai de bine,poate mai puneti mina pe manualul de pedagogie.Vi-l recomand pe al lui Vaideanu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
publicitate
Pagina de start a forumului Monitorul de Neamt // Parerea voastra conteaza Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect
Du-te la pagina 1, 2  Urm�toare

 
Nu pute�i crea un subiect nou �n acest forum
Nu pute�i r�spunde �n subiectele acestui forum
Nu pute�i modifica mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i �terge mesajele proprii din acest forum
Nu pute�i vota �n chestionarele din acest forum
Webdesign by webber.ro | Powered by SiteManager CMS
©2003-2006 Drepturile de autor asupra întregului continut al acestui site apartin în totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totalã sau partialã a materialelor este permisã numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.