Monitorul de Neamt si Roman ziarul din judetul Neamt cu cei mai multi cititori
  Stiri azi     Arhiva     Cautare     Anunturi     Forum     Redactia  
AutentificareAutentificareInregistrare 
Calendar- Arhiva de Stiri Mai 2011
LMMJVSD
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Stiri pe e-mail - Newsletter Monitorul de Neamt Newsletter
Nume:
Email:
Links - Link-uri catre site-uri utile Link-uri
 Judetul Neamt
 Video Production
 Cambridge
Optiuni Pagina Optiuni pagina
Adauga in Favorites Adauga in Favorites
Seteaza Pagina de start Seteaza Pagina de start
Tipareste pagina Tipareste pagina


























Monitorul de Neamt » Stiri Locale 13 Mai 2011
Tipăreste articolul - Varianta pentru imprimantă Trimite acest articol unui prieten  prin email

Medicii de familie „vorbesc“ de proteste, la Sinaia

• în acest sfîrsit de săptămînă are loc o întîlnire a medicilor de familie din Sud-Estul Europei • doctorii vor discuta si despre măsurile de protest preconizate a avea loc de luna viitoare •

Medicii de familie nemteni sînt reprezentati de presedinta organizatiei lor profesionale la o întîlnire a reprezentantilor medicinei primare atît din tara noastră cît si din tările din Sud-Estul Europei ce are loc zilele acestea, la Sinaia. La această reuniune se va discuta în special despre medicina de familie în mediul rural din fiecare tară în parte, particularităti, asemănări si deosebiri. La finalul întîlnirii, după plecarea invitatilor străini va fi luată în discutie si situatia medicilor de la noi, care refuză semnarea Contractului Cadru pentru următorii doi ani, din diverse considerente. „În perioada 12-15 mai la Sinaia va avea loc a doua editie a Forumului International Europa, iar tema aleasă pentru anul acesta va fi medicina în mediul rural. Vor participa la eveniment colegi din toate tările din Balcani precum si presedintele organizatiei internationale a medicilor de familie. Forumul va lua sfîrsit sîmbătă la prînz, iar după ce vor pleca oaspetii străini, vom discuta între noi problemele ce tin de bucătăria proprie. Practic, vom discuta despre viitorul contract-cadru si despre nemultumirile noastre care ne împiedică să semnăm acest act. Nu stiu dacă se va lua o decizie finală, dar cert este că la sfîrsitul acestei luni, pe data de 27, va mai avea loc o reuniune a noastră, la Craiova. Este posibil ca acolo să se stabiliească exact ce vom face, dar cu certitudine, în forma actuală a contractului si în lipsa oricărei disponibilităti la dialog, vom refuza categoric semnarea actelor. La întîlnirea de la Sinaia vor fi invitati si reprezentanti ai Casei Nationale, ai Ministerului Sănătătii si sperăm ca în final să ajungem la o întelegere“, a precizat medicul Mihaela Covrig, presedintele Patronatului Medicilor de Familie Neamt.
Reprezentantii medicinei primare refuză semnarea contractului pe motiv că vor avea parte de reduceri ale veniturilor, dar si din cauză că sînt obligati să facă gărzi în centrele de permanentă si vor fi obligati să-si doteze cabinetele cu aparatură în vederea introducerii cardurilor nationale de asigurat si a retetelor electronice.

Articol afisat de 1458 ori  |  Alte articole de acelasi autor  |  Trimite mesaj autorului
(Magda VASILACHE)
Adaugă comentariul tău la acest articol Comentarii la acest articol:
Nu există nici un comentariu la acest articol
Stiri Locale Stiri Locale
Stiri Sport Stiri Sport
Stiri Eveniment cultural Stiri Eveniment cultural
Stiri Politica Stiri Politica
Stiri Alte Titluri Stiri Alte Titluri
Stiri, informatii, cursul valutar, datele meteo, horoscop, discutii, forum.
Webdesign by webber.ro | Domenii premium
©2003-2006 Drepturile de autor asupra intregului continut al acestui site apartin in totalitate Grupul de Presa Accent SRL Piatra Neamt
Reproducerea totala sau partiala a materialelor este permisa numai cu acordul Grupului de Presa Accent Piatra Neamt.
Grupului de Presa Accent SRL - societate in insolventa, in insolvency, en procedure collective