Unic a pierdut primele două meciuri ale turneului de la București
• Unic Piatra Neamț a fost învinsă de Dinamo, cu 3-0, și de Rapid AIBO, cu 3-1 Unic Piatra Neamț nu a cunoscut gustul victoriei în primele două meciuri ale celui de-al II-lea turneu din cadrul play-off-ului Diviziei A1 de volei feminin. Întrecerea, care a avut loc la București și s-a terminat aseară, a fost organizată de Dinamo Lemtrans, iar sorții au decis ca Unicul să întîlnească în primele două meciuri reprezentantele capitalei.
Marian Constantin, antrenorul principal al formației pietrene, a precizat că echipa sa a avut o evoluție slabă în jocul cu Dinamo Lemtrans, în care a pierdut cu 3-0 (25-16, 25-23, 28-26). „S-a jucat cu mult trac împotriva unei echipe care pe propriul teren joacă destul de bine. Dinamo nu a făcut un joc extraordinar, însă trebuie să recunoaștem că Unicul a jucat slab. Cît privește arbitrajul, ne așteptam la un mic «ajutor» din partea cavalerilor fluierului“, a declarat Marian Constantin. Formația pietreană a jucat mult mai bine în partida a II-a a turneului, de sîmbătă după-amiază, cînd a întîlnit pe Rapid AIBO București, dar nu a fost destul pentru a cîștiga, formația din capitală impnîndu-se cu 3-1 (25-23, 25-16, 32-34, 25-22). În afara setului II, voleibalistele pietrence au jucat în multe momente de la egal la egal cu Rapid și au pus reale probleme unei echipe mai experimentate, mai puternice și care a dovedit și la Piatra Neamț că este cotată drept prima candidată la titlul național. „Evoluția din partida cu Rapid a fost mult mai bună pentru noi, s-a jucat mai exact și am fost aproape să cîștigăm mai mult de un set la acest meci. Am încredere că ne vom trece în cont și un succes la acest turneu, împotriva celor de la Știința Bacău“, declara ieri, la prînz tehnicianului Unicului. Gruparea al cărei președinte de onoare este Vasile Ouatu, a jucat ieri după-amiază a III-a confruntare a competiției de la București, contra celor de la Știința Bacău, care a pierdut cu 3-0 jocurile cu Rapid București și Dinamo Lemtrans București. Rezultatul nu ne-a parvenit pînă la închiderea ediției.
Unic a coborît un loc în clasament după primele două zile ale turneului din capitală, următorul fiind programat tot la București. Competiția va avea loc între 31.03 2006 și 2.04.2006, organizator urmînd a fi Rapid AIBO București, grupare care în sezonul regulat a încheiat pe poziția a II-a a clasamentului. Ultimul turneu al play-ff-ului Diviziei A1 de volei feminin va fi găzduit de Știința Bacău, în perioada 14.04.2006 - 16.04.2006.
|